Marmara bölgesi bazı saplı meşe (quercus robur L. ) orijinlerinin tohum özellikleri üzerine incelemeler
Seed characteristics of common oak (quercus robur L. ) provenances of Marmara region
  1. Tez No: 105333
  2. Yazar: ERDAL ÖRTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. ÜNAL ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırma Saplı Meşenin {Quercus robur L.) Marmara Bölgesi orijinlerinin bazı tohum özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla ele alınmıştır. Çalışma beş yöreden (Îstanbul-Merkez, Şile, Karacabey, Demirköy ve Keşan) 2000 yılında toplanan tohumlarla gerçekleştirilmiştir. Tohumlarda; çap, boy, bin tane ağırlığı, tohum rutubeti ölçmeleri, kum ortamda çimlenme ve tetrazoliumda tohum yaşama kabiliyeti testleri ve besin maddeleri (protein, N, P, K, Ca, Mg, Na, Mn, Zn, Cu,) analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Saplı Meşe orijinleri arasında tohum ; çap, boy, bin tane ağırlığı, tohum rutubeti, çimlenme testi ve tetrazolium ile tohum yaşama kabiliyeti testleri sonuçları açısından önemli istatistiksel farklıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Orijinler arasında tohumdaki besin maddelerinden sadece protein, N, Mg ve Cu miktarları bakımında önemli farklar olduğu saptanmıştır. Çimlenme Testine göre en iyi çimlenmelerin Demirköy (%98), en zayıf çimlenmelerin İstanbul-Merkez (%53) orijinli tohumlarda olduğu görülmüştür. Tetrazolium testi sonucu en yüksek tohum yaşama kabiliyeti Demirköy (%100), en düşük ise Karacabey (%83) orijinlerinde bulunmuştur. Tohum çimlenme hızı verileri analiz sonuçlarına göre, Demirköy % 65 oranı ile ilk sırayı alırken, İstanbul-Merkez orijini %16 oranı ile son sıradadır. Bin tane ağırlığı en yüksek olan orijin Demirköy (7,973 kg) en düşük olan ise Keşan (5,581 kg) orijini olarak bulunmuştur. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda besin maddelerinden Mg ile çimlenme testi verileri arasında kuvvetli azalan bir ilişki (r = -0,82700) olduğu bulunmuştur. Protein, N, P ve K yüzde miktarları ile de çimlenme testi verileri arasında da azalan kuvvetli bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Tetrazolium testi ile kum ortamda yapılan çimlenme testi sonuçları arasında (İst-Merkez orijini analiz dışı tutulduğunda) yüksek bir ilişki (r = 0,8494) olduğu bulunmuştur. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research study was carried out in order to obtain the data related to seed characteristics of Common Oak provenances growing in Marmara region. The seeds were collected from five different locations (İstanbul-Merkez, Şile, Karacabey, Demirköy and Keşan) in the autumn of 2000. Various measurements of seed characteristics (diameter, height, weight per 1000 seeds and seed moisture), germination and tetrazolium test also nutrient analysis were completed. The results of the and analysis showed that there were some significant differences among the provenances of Common Oak. According to the germination test results, the highest germination percent were obtained from Demirköy provenance (98%) and while the lowest percent were obtained from İstanbul-Merkez (53%). The tetrazolium test results showed statistical significance the others: 100%o from Demirköy and 83% from Karacabey. Mean germination energy values of Common Oak provenances were also found significantly different (Demirköy 65%, İstanbul-Merkez 16%). The seeds of Demirköy provenance gave the highest weight per 1000 seeds value (7,973 kg) while the lowest weight per 1000 seeds was of Keşan provenance (5,581 kg). According to the correlation analysis results, a strong descending relationship was found between nutrients (Mg, N, P, and K) and germination test data. Like this, in comparison of tetrazolium and germination test (data of Merkez provenance excluded), a high correlation value (r=0,8494) was obtained. IX