Yüksek performanslı DO-OTA ile analog devre tasarımında yeni olanaklar
New possibilities in the analogue circuit design with high performance DO-OTA
- Tez No: 105336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KUNTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET ' YÜKSEK PERFORMANSLI DO-OTA İLE ANALOG DEVRE TASARIMINDA YENİ OLANAKLAR ' Bu tez çalışmasına,“DO-OTA elemanını analog devrelerde kullanarak endüktans benzetimi sağlayabilme”düşüncesiyle başlandı. Bu düşünce ve yapılan literatür araştırma sonuçlarından sonra, O.Çiçekoğlu ve H.Kuntman tarafindan önerilen, bilgisayar yardımıyla sistematik devre oluşturulması yöntemiyle, tek bir DO-OTA, tek bir kapasite ve birkaç direnç kullanılarak yeni devre yapılan oluşturulmuştur. Elde edilen devreler Workbench ve Spice benzetim programları yardımıyla test edilerek denenmiştir. Uygun olan devreler ayıklanmış, eşdeğer endüktans ve eşdeğer direnç değerleri hesaplanmıştır. Önerilen devrelerin spice simülasyon sonuçlan da idealleri ile birlikte sunulmuştur. Bir sonraki aşamada tümleştirmeye uygun olabilmesi maksadıyla kontrol gerilimi ile ayarlanabilir kaskod akım aynalı simetrik DO-OTA yapışma yer verilmiştir. Yine aynı şekilde tümleştirmeye uygun olabilmesi amacıyla dirençler Kontrol gerilimi ile ayarlanabilir DO-OTA yapısı ile oluşturulmuştur. En son aşama olarak da önerilen bu devrelerden biri seçilerek uygulama örneği olarak rezonans devresi oluşturulmuştur. Bu rezonans devresinin çok geniş ölçekli tümleştirme (VLSI) uygulamasını gerçekleştirmek maksadıyla İTÜ VLSI Laboratuannda CADENCE programı kullanılarak önce şematik olarak devre kurulmuş ve test edilmiş daha sonra da layout uygulaması yapılmış ve bu çalışmalara da tezde yer verilmiştir. vnıBu çalışmada önerilen topolojilerdeki her bir direnç tek bir DO-OTA kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu durumda devreler sadece aynı tip aktif elemanlarla oluşturulduğundan, DO-OTA-C endüktans benzetim devreleri elde edilebilir. DO-OTA geçiş iletkenliklerinin kutuplama akımıyla değiştirilebilir olması ayarlanabilir DO- OTA-C endüktans yapılarının oluşturulmasını sağlar. Bu da tümdevre tasarımcısı açısından yeni olanaklar getirecektir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY ' NEW POSSIBILITIES IN THE ANALOGUE CIRCUIT DESIGN WITH HIGH PERFORMANCE DO-OTA ' In the beginning of this study, the thought was the realization of inductance simulators employing DO-OTA in the analog circuits. After the literature search, new circuit topologies are derived by using a single DO- OTA, a capacitance and a few resistance with the computer aided systematic circuit generation method which is proposed by O.Çiçekoğlu and H.Kuntman. All of the realized circuits are tested with Workbench and SPICE simulations. Proper circuits are chosen, inductance Leq and resistance Req are formalized. SPICE simulation results of proposed circuits are presented with ideal simulation results. After then, adjustable cascode CMOS DO-OTA by changing control voltage is given. By using this method, resistances are realized with this adjustable DO-OTA structure. At the end of these studies, a series resonance circuit is designed by choosing one of these proposed circuit topologies. In order to realize very large scaled integration (VLSI) application of this resonance circuit, firstly the schematic of circuit is designed, tested and realized layout application in Istanbul Technical University VLSI Laboratory by using CADENCE program. In this study, each resistor in the topologies can easily be implemented with a single DO-OTA. In this case the topologies employ only the same type active element which results in DO-OTA-C inductor simulators. This type realization provides the IC designer the possibility of obtaining adjustable inductors since the DO-OTA transconductance can be easily controlled by the biasing currents. X