Konya bölgesindeki su ürünleri işletmeleri ve sorunları
The Problems of aquaculture farm in Konya district
- Tez No: 105335
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Konya Bölgesindeki Su Ürünleri İşletmeleri ve Sorunları. Bu çalışmada Konya bölgesinde kurulu bulunan alabalık (Oncorhynchus mykiss) işletmelerinin problemleri incelenmiştir. Araştırma sonunda balık havuzlarının yapımı, su kaynaklarının kullanımı ve su kalite parametrelerinin uygunluğu gibi çok önemli işlerin planlama safhasında ihmal edildiği anlaşılmıştır. Dahası, balık hastalıklarıyla etkin mücadele edilmediği tespit edilmiştir. Balık çiftliklerinde ortaya çıkarılan diğer bir problem ise kötü kalitedeki pelet yemlerin kullanılmasıdır. Genelde, işletmelerde yaşanan problemlerin yetersiz bilgi ve uygulama eksikliğinden kaynaklandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The problems of aquaculture farm in Konya district. In this study, it has been investigated the problems of the Trout (Oncorhynchus mykiss) farms where located in Konya district. At the end of the investigation, it is revealed that some vital works have been reglected such as construction offish pands, use of water source and water quality parameters at the planning stage of the farms. Moreover, determined that the effective struggle to the fish diseases has not been performed. The usage of the poor quality pellets is the other problem which appeared in trout farms. In general, it has understood that the problems which are mentioned above, result from insufficient knowledge and ability of workers of the farms. VI