Malatya yöresinde kırsal kalkınmaya yönelik ormancılık etkinlikleri
Forestry actions for rural development in the Malatya region
  1. Tez No: 105372
  2. Yazar: ADEM BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ EKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de ve gelişmekte olan diğer ülkelerde kırsal yoksulluk ve kırsal yoksulluğun neden olduğu sorunları ortadan kaldırmak için bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de kırsal toplum ve kırsal politikalar hakkında kısa bir tanıtım yapılmıştır. Önce Malatya yöresinde başta Orman Bakanlığına bağlı kuruluşların orman köyleri ve orman köylüleri üzerine yapmakta olduğu çalışmalar ve daha sonra diğer kamu kuruluşlarının kırsal kalkınmaya yönelik yaptıkları çalışmalar incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise planların hazırlanması ve uygulanması sırasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler belirtilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
In Turkey and in the other developing countries many researches have been carried out in order to solve the rural poverty and the problems caused by it. In this thesis, a short introduction was made about rural society and rural policies in Turkey. First, the investigations of the Forest Ministry Associations on forest villages and villagers were given and then, the studies of other non-forest public organizations about rural development were examined in Malatya. In the conclusion section, problems that are faced during the preparation and application of plans and the suggestions to solve these problems were presented. DC