İzmir Bölge Müdürlüğü kızılçam (pinus brutia ten) ormanlarında zarar yapan böcekler
The Harmful insects damaging on (pinus brutia ten) forests at İzmir regional forest enterprise
  1. Tez No: 105371
  2. Yazar: FUAT KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışma 1999-2000 yıllan içerisinde İzmir Bölge Müdürlüğü Kızılcam {Pinus brutia Ten.) ormanlarında gerçekleştirilmiştir. Nüfusun hızla arttığı günümüzde ormanların devamlılığının sağlanması oldukça önem kazanmıştır zararlı böcekler bu devamlılığı tehdit eden önemli etkenlerden biridir. Çalışma neticesinde Kızılcam alanlarında bulunan Coleoptera, Lepidoptera, Hymenoptera takımlarına ait 1 7 böcek türü tespit edilmiş olup bunlar liste halinde aşağıya çıkarılmıştır. Takım COLEOPTERA Familya Scarabaeidae I.Anoxia orientalis Krynicky 2.Polyphyllafullo (Linnaeus) Familya Cerambycidae 3.Oxypleurus nodieri Mulsant Familya Curculionidae 4.Pissodes notatus (Fabricius) 5.Pissodes pint (Linnaeus) Familya Scolytidae 6.1ps sexdentatus (Boerner) 7.Orthotomicus erosus (Wollaston) 8.Tomicus minor (Hartig) 9.Tomicus piniperda (Linnaeus) Takım LEPİDOPTERA Familya Tortricidae 1 0.Rhyacionia buoliana ( Schiffermüller ) Familya Phycitidae I I.Dioryctria mendecella (Staudinger ) 1 2.Dioryctria pineae (Staudinger) VIII13. Dioryctria sylvestrella ( Ratzeburg) Familya Lymantridae \4.Lymantria dispar (Linnaeus) Familya Thaumetopoeidae 15. Thaumetopoea pityocampa ( Schiffermliller) Takım HYMENOPTERA Familya Diprionidae \6.Diprionpini (Linnaeus) 17 '.Neodiprion sertifer (Geoffroy) Bu çalışma ile tespit edilen türlerin morfolojileri, dünya ve Türkiye yayılışları, biyolojileri ile savaş yöntemleri ortaya konulmuştur. SUMMARY This study has been realized at Pinus brutia (Ten.) forests located in İzmir Regional Forest Enterprise between the years of 1999-2000. Nowadays, as the result of rapidly increasing population, it is very important to ensure the sustainability of forests. Harmful insects is one of the factors which threatened this sustainabilty. As a result of this study: in Pinus brutiaÇFen.) forests 17 species belong to 9 families of Coleoptera, Lepidoptera and Hymenoptera have been determined and presented as follows: Order COLEOPTERA Family Scarabaeidae 1 Anoxia oriental is Krynicky l.Polyphylla full o (Linnaeus) Family Cerambycidae 3.Oxypleurus nodi eri Mulsant IX
Özet (Çeviri)
13. Dioryctria sylvestrella ( Ratzeburg) Familya Lymantridae \4.Lymantria dispar (Linnaeus) Familya Thaumetopoeidae 15. Thaumetopoea pityocampa ( Schiffermliller) Takım HYMENOPTERA Familya Diprionidae \6.Diprionpini (Linnaeus) 17 '.Neodiprion sertifer (Geoffroy) Bu çalışma ile tespit edilen türlerin morfolojileri, dünya ve Türkiye yayılışları, biyolojileri ile savaş yöntemleri ortaya konulmuştur. SUMMARY This study has been realized at Pinus brutia (Ten.) forests located in İzmir Regional Forest Enterprise between the years of 1999-2000. Nowadays, as the result of rapidly increasing population, it is very important to ensure the sustainability of forests. Harmful insects is one of the factors which threatened this sustainabilty. As a result of this study: in Pinus brutiaÇFen.) forests 17 species belong to 9 families of Coleoptera, Lepidoptera and Hymenoptera have been determined and presented as follows: Order COLEOPTERA Family Scarabaeidae 1 Anoxia oriental is Krynicky l.Polyphylla full o (Linnaeus) Family Cerambycidae 3.Oxypleurus nodi eri Mulsant IXFamily Curculionidae A.Pissodes notatus (Fabricus) 5.Pissodes pini (Linnaeus) Family Scolytidae 6.1ps sexdentatus (Boemer) 7 '.Orthotomicus erosus (Wollaston) S.Tomicus minor (Hartig) 9.Tomicus piniperda (Linnaeus) Order LEPIDOPTERA Family Tortricidae lO.Rhyacionia buoliana (Schiffermüller ) Family Phycitidae 1 1.Dioryctria mendecella (Staudinger) \2.Dioryctria pineae (Staudinger) 13.Dioryctria sylvestrella (Rotzeburg) Family Lymantridae 14. Lymantria dispar (Linnaeus) Family Thaumetopoeidae 15.Thaumetopoea pityocampa ( Schiffermüller) Order HYMENOPTERA Family Diprionidae \6.Diprionpini (Linnaeus) 17 '.Neodiprion serti/er (Geoffroy) XThe distribution in the world and Turkey, morphologie, biologie and control of these insects have also been investigated. XI