TKİ Orhaneli Açık Ocak Linyit İşletmesinin planlanması
Planning of TKİ Orhaneli Open Pit Lignite Mine
- Tez No: 105390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET TKİ ORHANELİ AÇIK OCAK LİNYİT İŞLETMESİNİN PLANLANMASI Ülkemizin artan sanayileşme hızına bağlı olarak, enerji talebinde önemli artışlar söz konusu olmaktadır. Enerji talebindeki artış hızının yüksek olmasına rağmen, hidrolik enerji kapasitemizin sınırlılığı, petrol ve doğalgaz rezervlerinin santral kurmaya yeterli olmayışı, dış ülkelerden karşılanacak doğal gaz projelerinin istikrarlı bir bağlantı ile sonuçlandırılmasının güçlüğü nedeniyle linyit kömürüne dayalı termik santrallerinin kurulması, ister istemez gündeme gelmektedir. Buda linyit işletmeciliğinin önemini artırmaktadır. Diğer yandan ülkemizin linyit potansiyeli irdelendiğinde rezervlerimizin çok önemli kısmının teshin ve sanayide kullanma olanaklarının kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle linyit varlığımızın büyük bölümünün termik santrallerde değerlendirilmesi sonucu kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı Orhaneli Linyit İşletmesinin kar-zarar durumunu ortaya koymak ve termik santrali besleyecek olan sahanın açık işletme projesinin oluşturularak önümüzdeki 18 yıl için üretim ve dekapaj termin planı hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda tez çalışması dört ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde tez çalışmasının amacı, ikinci bölümde Türkiye enerji potansiyeli ve kullanımı ile açık ocak işletmeciliği hakkında elde edilen literatür bilgiler ve Orhaneli Linyit İşletmesinin tanıtılması ile havzada daha önce yapılan etüt çalışmaları, üçüncü bölümde havzada uygulanan açık İşletme yöntemi incelenerek yerinde yapılan gözlem ve ölçümler sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PLANNING OF TKİ ORHANELİ OPEN PIT LIGNITE MINE Depending on our country's industrialisation rate, significant increases occur in the energy demand. Despite the high rate of increase in the energy demand, establishment of thermal stations running on lignite enters into agenda due to our restricted capacity of energy. Insufficient natural gas reserves for establishing power stations and the difficulty of concluding the natural gas import project by a stable contact. And this increases the importance of lignite exploitation. On the other hand examining our country's lignite potential reveals that an important portion of our reserves have restricted means of being used in heating and industry. Therefore, it is an inevitable result that a major part of our lignite assets will be made use of in thermal stations. The purpose of our study is to demonstrate the profit-loss status of Orhaneli Lignite Mine and to prepare a production and stripping schedule for the next 18 years, by forming an open pit mine project of this field, which will feed the thermal station. With this aim, the thesis study consists of four main parts. In the first part the purpose of the thesis study is given, in the second part the literature data obtained regarding Turkey's energy potential and use and the open pit project, as well as the introduction of Orhaneli Lignite Mine and the development studies earlier conducted on the basin are dealt with, and the third part the open pit mine method applied on the basin are studied, with an evaluation of the findings obtained as a result of the measurements. And in the fourth part, the results and suggestions are provided. XI