Dizgelerin doğal tepkelerinden tanısı
Identification of the systems from their natural responses
  1. Tez No: 105391
  2. Yazar: RANA ORTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
* ÖZET DİZGELERİN DOĞAL TEPKELERİNDEN TANISI Bu tezde, zamanla-değişraeyen, sürekli zamanlı, bir girişli-bir çıkışlı, asimptotik kararlı, doğrusal ve yüksek mertebeli denetim dizge modellerinin tanısı ve ayrıca mertebesini azaltmak için iki farklı yöntem üzerinde durulmuştur. Burada indirgenecek dizgeler, matrisel aktarım işlevi veya durum modeli ile tanımlanabilir..; - İlk yöntem olan Pade Yaklaşımı ile model indirgeme algoritmasının temeli, özgün dizgenin baskın özdeğerlerinin indirgenmiş modelde tutulup baskın olmayan, özdeğerlerin göz ardı edilmesine dayanır. İndirgenmiş payda çokterimlisinin baskın özd eğerlerle eldesinden sonra pay çokterimlisi, yarı Pade Yaklaşımı ile bulunur. Yapılan indirgemenin başarımı, özgün dizge çıkış tepkesi ile indirgenmiş model çıkış tepkesi arasındaki karesel yanılgı ile ölçülür. İkinci yöntem, Routh Kararlıhk Ölçütü ve Pade Yaklaşımı ile model indirgemesidir. Yöntem, Routh (a) çizelgesinin kurulması ile başlar. İndirgenmiş model payda çokterimlisi a katsayılarının tekrarlaman formüller takımı ile s- bölgesinde bulunur. İndirgenmiş pay çok terimlisi,, ilk yöntemde olduğu gibi Pade Yaklaşımı ile belirlenir. Bu yöntemin de algoritması, yanılgı hesabıyla tamamlanır. Bu tezde sunulan ve Matlab programı ile yazılımları gerçekleştirilmiş yöntemlerin her ikisi de, dizgenin kararlılığını indirgenmiş modelde tutar. Ayrıca i i anlama, işlem kolaylığı ve yanılgının başka yöntemlere göre daha düşük olması, bu algoritmaların belirgin özellikleridir..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IDENTIFICATION OF THE SYSTEMS FROM THEIR NATURAL 1 1 RESPONSES In this thesis, two different methods are analyzed in order to identify the parameters and reduce the order of time invariant, continious-time, one input one- output asymptotically stable, linear control system models. The systems? that will be simplified here can be given either by transfer function matrix ör state model. The principle of- Pad6 model simplification algorithm -which is the first method- depends on keeping the dominant eigenvalues of the original system at the 'I simplified model neglecting the other ones. After deriving the denominator I polynomial with dominant eigenvalues, the numerator polynomial is found by Semi-Pade approach. The performance of the simplification is measured by the square error between the output responses of the original and simplified models. Second method is the model simplification with Routh stability criteria and i \ Pade approach. The method begins by contructing the Routh (a) table. The denominator polynomial of the simplified model is found by the iterative formula I set of a coefficients at s-domain. The numerator polynomial is found by Pade approach just like in the first method. The algorithm is also concluded with error computation. * ! The presented methods whose softwares are realized by MATLAB keep the j / - stability of the system at the simplified model. Furthermore, understanding, easy computation and decreased faults are the advantages of these algorithms! against - !. ' ' the others. !. '