Kanatlı ceviz (Pterocarya fraxinifolia (Lam.) Spach.) odunun bazı teknolojik özellikleri ve soyma kaplama üretimine uygunluğunun incelenmesi
The Technological properties and the suitability for plywood production of wignut (Pterocarya fraxinifolia (Lam.) Spach.) wood
  1. Tez No: 105397
  2. Yazar: NUR MÜGE KANTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET AS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
“Kanallı Ceviz (Pterocarya fraxinifolia (Lam.) Spach.) Odununun Bazı Teknolojik özellikleri Ve Soyma Kaplama Üretimine Uygunluğunun İneelenmesi”Bu çalışma ile, yurdumuzun Batı Karadeniz Bölgesi Akçakoca Ereğli arasındaki Kocaman mevkiinde yetişen Dişbudak Yapraklı Kanatlı Ceviz odununun bazı mikroskopik, makroskopik, fiziksel, mekanik özellikleri ve soyma kaplama üretimine elverişliliği araştırılmış ve kullanım yerleri hakkında öneriler getirilmiştir. Deneme ağaçları, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü, Kocaman Orman İşletme Şefliği'ne bağlı iki farklı mevkiiden alınmıştır. Dişbudak Yapraklı Kanatlı Ceviz odununda, mikroskopik, makroskopik, fiziksel, mekanik özelliklere ait ortalama değerler özet olarak aşağıda verilmiştir. Trahe teğet çapı Trahe radyal çapı Lif oram Lif uzunluğu Lif genişliği Lif lümen açıklığı Kabuk hacmi Yıllık halka genişliği (030 m) Tam kuru yoğunluk Hava kurusu yoğunluk Hacim ağırlık değeri Daralma Değeri Radyal yönde Teğet yönde Hacimsel Lif doygunluğu Rutubet Yüzdesi Maksimum Su Yüzdesi Liflere paralel basınç direnci Eğilme direnci 127,955 fim 135,008 ym % 88,66 1,191 mm 37,381 |xm 32,554 um % 17,732 6,097 mm 0,425g/cm3 0*445g/em3 0,347g/cm3 % 7,3 %9,2 : % 16,5 : % 47,5 : % 221 : 41,062 N/mm2 : 71,299 N/mm2Eğilmede elastikiyet modülü Liflere dik çekme direnci Radyal yönde Teğet yönde Ortalama Yarılma direnci Radyal yönde Teğet yönde Ortalama : 8150,616 N/mm2 : 2,210 N/mm2 : 1,844 N/mm2 : 2,095 N/mm2 : 0,468N/mm2 : 0,574N/mm2 : 0,528 N/mm2 elde Dişbudak Yapraklı Kanadı Ceviz 'den üretilmiş soyma kaplama ve bunlardan olunmuş kontrplaklarda yapdan denemelere ait sonuçlar aşağıda belirtilmiştir. Rutubet miktarı Kaindik kontrolü Hava kurusu yoğunluk Eğilme direnci Levha uzun kenarma Levha uzun kenarma Eğilmede elastikiyet modülü Levha uzun kenarma Levha uzun kenarma Çekme-Makaslama direnci Yüzey pürüzlülüğü En büyük pürüzlülük (RrartS) On nokta yüksekliği (R?) Ortalama pürüzlülük (Ra) : % 12,413 : 11,65 mm : 0,5354 g/cm3 paralel yöndeki: 59,606 N/mm2 dik yöndeki : 37,382 N/mm2 paralel yöndeki: 5616,828 N/mm2 dik yöndeki : 3358,114 N/mm2 : 1,959 N/mm2 : 61^59 fim : 40,9908 fim : 11,124 fim Soyma kaplamalarda, Yüzey pürüzlülüğü 0,75 mm kalınlıktaki soyma kaplamalarda En büyük pürüzlülük (R^*) On nokta yüksekliği (R*) Ortalama pürüzlülük (Ra) : 62,222 fim : 43,441 fim : 10,6 fim 1,30 mm kalınlıktaki soyma kaplamalarda En büyük pürüzlülük (Rmas) : 65,823 fim On nokta yüksekliği (Rz) : 43,193 fim Ortalama pürüzlülük (Ra) : 1 1,35 fim2^50 mm kalınlıktaki soyma kaplamalarda En büyük pürüzlülük (IW) : 65,395 um On nokta yüksekliği (R7) : 43,815 um Ortalama pürüzlülük (Ra) : 1 1,322 um Dişbudak Yaprakh Kanattı Cevfe odununun, fiziksel, mekanik ve işlenme özellikleri bakımından kontrplak üretimine elverişli olduğu anlaşılmaktadır. Bu ağaç türünün odunu, yoğunluğu düşük olan yaprakh ağaçlardan ddamur, kavak, söğüt cinsi odunlarına benzerlik göstermektedir. Buna göre; bu ağaç taksonlarmm kullanıldığı yerlerde kullanılabileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
“The Technological Properties And The Suitability For Plywood Production Of Wingnut (PterocmyafraxmifoHa (Lam.) Spach.) Wood”This study was conducted to determine some anatomical, physical, mechanical properties of the Wingnut ( Pterocarya fraxinifolia (Lam.) Spach ) wood ; grown naturally in the Western Black Sea Region of Turkey. Also the utilization possibilities of Wingnut (Pterocarya fraxinifolia (Lam.) Spach) wood in plywood industry were investigated and some proposals related to its industrial usage were considered. The trees were taken from two different locations in Kocaman (Düzce) for the research. The mean values of the anatomical, physical and mechanical properties on Wingnut wood are given below. The diameter of vessels ( tangential) The diameter of vessels (radial) The percentage of fibers The length of fibers The width of fibers The lumena width The percentage of bark Main growth ring width (0,30) Oven dry density Air dry density Density value in volume The percentage of shrinkage Radial Tangential In volume Saturated fiber point The percent of maximum water content The compression strength parallel to grain: The bending strength : The modulus of elasticity in bending : 127,955 jim 135,008 \im % 88,66 1,191 mm 37,381 ıım 32,554 nm % 17,732 6,097 mm 0,425 g/cm3 0,445g/cm3 0,347g/cm3 %7,3 % 9,2 % 16,5 % 47,5 % 221 : 41,062 N/mm2 71,299 N/mm2 8150,616 N/mm2The tensile strength perpendicular to grain In radial direction : 2,210 N/mm2 In tangential direction : 1,844 N/mm2 Mean : 2,095 N/mm2 The cleavage strength In radial direction : 0,468 N/mm2 In tangential direction : 0,574 N/mm2 Mean : 0,528 N/mm2 The results of the physical and mechanical tests; applied on veneers and plywood manufactured from Wingnut wood are given below. For plywood, Moisture content Thickness control Density Bending strength Parallel to the length of the plywood : Perpendicular to the length of the plywood Modulus of elasticity in bending Parallel to the length of the plywood : Perpendicular to the length of the plywood Bonding strength : Surface roughness Maximum peak-to-valley height (Rmax) Mean peak-to-valley height (Rz) Average roughness (Ra) % 12,413 11,65 mm 0,5354 g/cm3 59,606 N/mm2 : 37,382 N/mm2 5616,828 N/mm2 : 3358,114 N/mm2 1,959 N/mm2 61,359 |j.m 40,9908 ^im 11,124 nm For veneers, Surface roughness The thickness of 0,75 mm Maximum peak-to-valley height (Rmax) Mean peak-to-valley height (Rz) Average roughness (Ra) 62,222 |xm 43,441 n.m 10,6 |j.m The thickness of 1,30 mm Maximum peak-to-valley height (Rmax) Mean peak-to-valley height (Rz) Average roughness (Ra) 65,823 |j.m 43,193 nm 11,35 |J.mThe thickness of 2,50 mm Maximum peak-to-valley height (Rmax) Mean peak-to-valley height (Rz) Average roughness (Ra) 65,395 [im 43,815 (J.m 11,322 |-im According to the test results, Wingnut wood can be used in producing plywood Wingnut wood is similar to lime-tree and poplar wood. So it's possible to say that wingnut wood can be used where lime-tree and poplar are used in industry.