Güven ve güvenlik artırıcı önlemlerin Türk-Yunan ilişkilerine etkileri
The Effects of confidence and security building measures on Turkish-Greek relations
- Tez No: 105398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Tezin amacı ; Türkiye ve Yunanistan arasında mevcut sorunların çözümünde GGAÖ'Ierin etkilerini incelemek ve kalıcı barışın tesisine yardımcı olmak maksadıyla, neler yapılabileceğini tespit etmektir. Araştırma kapsam olarak özellikle Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerle sınırlı tutulmuş, ancak doğrudan etkisi olması açısından Kıbrıs sorunu da incelenmiş, iki ülkenin de NATO 'ya üye olmaları açısından konuya NATO açısından da yaklaşılmıştır. Tezin hazırlanmasında öncelikle meselenin özüne ilişkin hususlar belirlenmiş, daha sonra konu hakkındaki temel kavramlara ilişkin dokümanlara kaynak taraması yoluyla ulaşılmıştır. Konu ile doğrudan ilişkisi olan şahıslarla şahsi mülakatlar da yapılmıştır. Konunun kavramsal yönü incelendikten sonra, konuya dahil olan üçüncü tarafların iki ülke arasındaki ilişkilere etkisi ortaya konmuştur. Konu hakkında iki ülke arasındaki ilişkilerin kronolojisi çıkarılmayı takiben tüm bunlardan bir çıkarsamada bulunulmuştur. Araştırma sırasında çeşitli kaynaklardan istifade edilmeye ve karşıt fikirlere özellikle yer verilmeye çalışılmıştır. Bu sayede konuya tek taraflı bakış açısı ile yaklaşılmamıştır. Bu amacın yerine getirilmeye çalışılması sırasında özellikle internet ortamında mevcut açık kaynaklardan da yararlanılmıştır. Ancak bilginin özgürce dolaştığı bu ortamda hangi bilginin doğru olacağı konusunda tereddüte düşmemek için, özellikle birkaç değişik kaynaktan teyit edilmemiş bilgilere tezde yer verilmemiştir. Araştırma sonucunda, Yunan tarafının -özellikle tarihsel kaynaklı korkularının- uygun bir çözüm ortamının oluşmasına engel olduğu, Türk tarafının her türlü iyi niyet girişiminin genelde Yunan tarafınca aynı iyi niyetle algılanmadığı tespit edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective of the thesis : to eveluate the effects of CSBMs in order to solve the problems among Turkey and Greece and to determine what should be done for a permanent peace. Analysis is confined especially to affairs among Turkey and Greece. However, because of its direct impact, the Cyprus problem is also analyzed and since both parties are a member of NATO, its point of view is given special attention. Method : after determining to underlying issues about the problem, related deep down research has been made. Personel inteviews who are directly related to the issue have been conducted. After analyzing the conceptual side of the problem, third parties effect to the affair has been established. Result have been induced after events have been choronologically put in an order. Opposite ideas and vast variety of sources including the internet have been used during the analysis to eliminate the factor of one sidedness. However, internet information has not been used unless confirmed by other reliable sources. The results of the analysis confirmed that Greek side of the affairs -especially because of their historical fears- hinder to find a solution for the problems. Since Greece fails to acknowledge Turkey's attempts to keep a good faith.