Diskus balıklarında (symphysodon spp.) larval gelişim ve gelişme üzerine etkili faktörler
The Efficient factors on larval growth and development in discus (symphysodon spp.)
- Tez No: 105410
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Diskus Balıklarında {Symphysodon spp.) Larval Gelişim ve Gelişme Üzerine Etkili Faktörler ÖZET İstanbul İl'i Çavuşbaşı Mevkii'nde bulunan Burak ve Yaman SARIOGLU'na ait olan üretim çiftliğinde gerçekleştirilen bu çalışmada, Diskus Balığının (Symphysodon spp.) embriyolojik ve larval gelişimleri tesbit edilerek, bu safhalar üzerine etki eden faktörler incelenmeye çalışılmıştır. Denemede kullanılan 6 adet anaçaltı diskus balığı (Symphysodon spp.), Eylül 1999'da işletmeye getirilerek büyütülmüş ve Mayıs 2000 tarihinde anaç boya ulaştırılan balıklardan ilk yumurta alımı (150 adet) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen döllenmiş diskus yumurtalarında 26-28 °C su sıcaklığı, 6.0-6.5 pH ve 50 us iletkenlikte döllenmeden 6 saat sonra morula safhası, 30 saat sonra germ halkası, 42. saatte ise neural tüp gözlenirken, larva çıkışının tamamlanması 63 saati bulmuştur. Yumurtaların açılmasından itibaren geçen bir günlük sürede larva 1.700 mm- 1.760 mm boy uzunluğuna ve 0.0018-0.0019 g canlı ağırlığa ulaşmıştır. Bu dönemde besin kesesine sahip olan şeffaf larvalarda, kesenin oval yapıda ve koyu san renkte olduğu gözlenmiştir. Onbeş günlük larvalarda ise pigmentli bantların arttığı, rengin bu dönemde de şeffaf ve disk şeklindeki vücut formuna ulaşılamadığı saptanmıştır. Bu dönemdeki larvalarda boy uzunluğu 7.9-8.5 mm ve canlı ağırlık 0.0667-0.0394 g olarak tespit edilmiştir. Yumurtadan çıkan larvalar 50-60 saatte besin keselerini tüketerek serbest yüzer hale gelmiş ve ebeveynlerinin üretmiş olduğu diskus sütü ile beslenmiştir. Anne- babalanmn salgıladığı diskus sütü ile beslenen larvalara bir süre artemia, 45. günden itibarende Tubifex kurtlan verilmeye başlanmıştır. Daha sonraki dönemlerinde ise balıklar, Artemia, Tubifex ve dana yüreği ile beslenmişlerdir. Farklı sıcaklık, pH ve iletkenlik değerlerinde larvaların gelişimi incelenmiş, ölüm oranının özellikle 8 pH ve 20 us iletkenlik derecelerinde yüksek olduğu saptanmıştır. XIII
Özet (Çeviri)
The Efficient Factors on Larval Growth and Development in Discus {Symphysodon sp.) SUMMARY In this study, which was carried out in the fish farm belongs to Burak and Yaman SARIO?LU in Çavuşbaşı, Istanbul, it was determined embriological and larval development stages and observed the factors affecting to these stages. In total, six immature discus used in the experiment were brought to the farm in September, 1999 and were fed, and then, it was carried out that the first eggs (150 numbers) were obtained from the matured fish in May, 2000. It was determined that the water temperature, pH, and conductivity values were to be 26-28 °C, 6.0-6.5 pH, and 50 p.s, respectively. In addition to these values, it was also found out that morula stage, germ ring, and neural tube were in the 6th hour, 30th hour, and the 42nd hour, respectiveley, and finally, the completion of hatching period was in 63 total hours. It was determined that the larvae reached length size and live weight varying between 1.700 and 1.760 mm, 0.0018 and 0.0019 g, respectively in one-day period from hatching. In this period, it was also observed that the vitellus had an oval form and dark yellow color. Also, it was determined that the numbers of pigmented bands increased and the color in this stage was not transparent and disc form for fifteen-day larvae. The length and weight values of these larvae were to be 7.9-8.5 mm, and 0.0667-0.0394 g, respectively. After hatching, larvae consumed their vitellus and became swimming freely, and they were fed in discus milk produced their parents. It was started that the larvae fed with discus milk excreated by the parents were given Artemia sp.firstly for a while, and then, given Tubifex worms from the 45 th day. In later periods, they were fed in Artemia, Tubifex, and beef hearth. It was determined that the mortality rate in the different pH, temperature and conductivity values having effect on the development of larvae increased (especially pH and conductivity values were to be 8 and 20 (lis, respectively). XTV