Nesneye dayalı video sorgulama sistemi
An Object oriented video query system
- Tez No: 105409
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YAVUZ, PROF. DR. MİTHAT UYSAL, DOÇ. DR. CEM PARMAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET“NESNEYE DAYALI VİDEO SORGULAMA SİSTEMİ”Çoklu ortam (Multimedia) bilgi sistemleri, çoklu ortam verileri denilen ses,video, görüntü gibi bilgileri depolayıp, sonra tekrar bu verilere ulaşabilen bilgi sistemleridir. Günümüzde yapılan uygulamaların bir çoğunda çoklu ortam teknikleri kullanılmaktadır. Kullanılan alanların belli başlıcalan eğitim, ofis, tıp, kütüphane, cad, coğrafık veriler olarak sayılabilir. Yapılan çalışmada herhangi bir video filmi üzerinde yer alan nesneler, konumlarına ve özelliklerine göre tanımlanarak oluşturulan sistem üzerinden yeni bir sorgulama yöntemi geliştirilmiştir. Bunu gerçekleştirmek için öncelikle bir video bandı üzerine kayıtlı olan bir filmdeki nesneler belirlenerek özelliklerine göre sınıflandırılmış ve video nesnesel veri tabam üzerinde bu özelliklere dayanarak tüm nesnelerin gerekli bilgileri sisteme girilmiştir. Bu işlemlerin sonucunda oluşturulan sistem, içerdiği nesneleri tek tek tanımakta ve kendisinden istenen nesneyle ilgili tüm bilgileri kullanıcıya sunmaktadır. Bu bilgiler video bandı üzerinde bulunan her türlü nesne olabileceği gibi, bunların görüntüsel ve ses bilgisini de içeren çoklu ortam bilgileri de olabilmektedir. Çalışmada oluşturulan program ile bu sistemdeki herhangi bir nesnenin rengi, tipi, modeli veya sesi kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Çalışmada basit, konumsal ve standart bir sorgulama dili olan SQL (Structured Query Languages) sorgulamaya ilave olarak, bulanık sorgulama yöntemi, tüm bu sorgulama yöntemlerinin içine adapte edilerek çok daha detaylı bir sorgulama sistemi geliştirilmiştir. Bu sayede daha önceden yalnızca SQL ya da basit sorgulama yöntemleri ile yapılan sorgulamalarda bir çok detay gözden kaçırılırken, geliştirilen yöntemle basit, konumsal ve SQL sorgulama yöntemlerinin bir arada ilk kez kullanıldığı ve bulanık sorgulama sistemi ile çok daha etkin hale getirildiği bir çalışma ortamı oluşturulmuştur. Böylelikle her hangi bir video bandı üzerinde bulunan nesneler en küçük detaylarına kadar tanımlanabilmekte ve sorgulama aşamalarından sonra çok daha kısa bir süreç içinde bu verilere erişmek mümkün olabilmektedir. Tüm bu hazırlanan sorgulama sistemleri hem Windows hem de Linux işletim sistemleri altında çalışabilecek şekilde, iki farklı dilde yazılmıştır. Windows işletim sistemi altında Visual Basic proramlama dili ve diğer önemli bir işletim sistemi olan Linux işletim sistemi altında çalışılabilmesi amacıyla Java programlama dili kullanılmıştır. Böylelikle tüm işletim sistemleri altında çalışan bir ortam yaratılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“OBJECT-ORIENTED VIDEO QUERY SYSTEM”Multimedia knowledge systems store and process audio and video data. Nowadays, multimedia techniques have been used in most of applications. The main areas where multimedia systems used are education, office, library, cad, and geographical data. In this study, the objects which are on any video frames are defined by their pozitions and types, then a new query system was developed from constituted system. For this purpose, firstly objects which are recorded on a video film were determined and classified according to their types. Then taking these types into account all data knowledge of objects were entered to system on video object data base. After these processes, constituted system can easily find objects and give all knowledge that are about the wanted objects to users. This knowledge can be both the objects which are on video film and also visual and audio data of multimedia knowledge. Color, type, model or audio of any objects can be easily found by this system stated in our study. In this study a very detailed query system was developed by adapting the fuzzy query system into all query methods which are respectively basic, locational and SQL(Structured Query Language). Using this system a very effective method was developed by fuzzy query system and also basic, locational and SQL query systems were used together firstly in this study. Using this system by querying all detailed informations of objects can be easily found in a short time on any video film. All these developed query systems are programmed in two different computer languages which are run in both windows and Linux operating systems. Visual Basic programming language was used for windows operating system and Java programming language was used for Linux operating system. Therefore, a system that easily runs in all operating systems was developed. -XI -