Bartın kenti ve yakın çevresinde biyotopların haritalanması
Mapping of the biotops in the town of Bartın and its surrounding area
  1. Tez No: 105422
  2. Yazar: HALE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
“Bartın Kenti ve Yakın Çevresinde Biyotoplann Haritalanması”başlıklı bu çalışmada, kent ve yakın çevresinde ekolojik faktörler açısından farklılık gösteren yaşam ortamları belirlenerek haritalanmıştır. Bu amaçla öncelikle, araştırma alanının içerdiği arazi kullanışları saptanmış, ardından farklı arazi kullanışlarım temsil eden örnek alanlarda flora ve vejetasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Örnek alanlarda flora ve vejetasyon analizleri sırasında, alanları olumsuz etkileyen faktörler, bitkilerin sağlık bozuklukları ve bunlarla ilgili alınabilecek önlem ve öneriler de belirlenmiştir. Arazi çalışmaları sırasında elde edilen veriler ışığında, mevcut arazi kullanışları ve bitki örtüsündeki farklılıklar göz önüne alınarak araştırma alanındaki biyotop tipleri sınıflandırılarak haritalanmıştır. Bu araştırma, Bartın Kenti 'nde doğal ve kültürel değerleri oluşturan tür ve biyotoplann korunmasına, kentteki bozulan doğanın yeniden kazanılması için yapılacak çalışmalara, kentte doğal ve kültürel çevrenin uyum içerisinde olabileceği fiziksel düzenlemelerin ve ekolojik açıdan sağlıklı bir kent gelişim planlamasının yapılabilmesine katkı sağlaması bakımından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study entitled 'Mapping of The Biotops in The Town of Bartın and Its Surrounding Area', ecologically different habitats were defined and mapped. For this purpose, firstly land uses existing in the area were determined, secondly flora and vegetation analyses were realized on sampling sites. During flora and vegetation analyses on sampling sites, factors affecting negatively the sampling sites, sanitary troubles of plants and related preventions and recommendations to be taken were determined. As a result of the analyses of data obtained, classified biotop types were mapped on the research area by taking into consideration land uses and vegetational differences. This research is very important from the viewpoints of the protection of species and biotops having natural and cultural values. As well as, it is important for the studies to be made to recover damaged nature in the city. Finally, it is also important for physical arrangements and making proper city development plans conform to harmony of the natural and cultural environment.