Cep telefonlarının insan kafasında oluşturduğu elektromagnetik güç yoğunluğunun ölçülmesi
The Measurement of electromagnetic power density induced by a mobil phone in human head
  1. Tez No: 105475
  2. Yazar: MESUD KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEREZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Elektrikli ev aletlerinin, yaygın olarak kullanıldığı günümüzde, bu cihazların yaydığı elektromagentik radyasyonun insan vücudu üzerindeki tesirleri konusunda bilinçli bilinçsiz kimi bilimsel verilere dayanan kimi bilimsel verilere dayanmayan çok söylentiler çıkartılmaktadır. Bu konudaki son nokta da bu çalışmanın sonunda konulacak değildir. Bu çalışmada önce elektromagnetik radyasyonun tanımı yapıldı, daha sonra elektromagnetik radyasyon sonucu, organizmada soğurulan enerjinin tanımı olan SAR tanıtıldı. Daha sonraki bölümlerde ise sırasıyla ölçüm cihazları, bilgisayarla modelleme tanıtılıp uluslararası standartlar verildi. 6 bölümde ise kurulan sistemler yardımıyla, önce Elektromagnetik radyasyona maruz tutulan, insan kafasını modelleyen fantom model üzerindeki sıcaklık artışı gözlenip, hesaplanan SAR değeri uluslararası limitlerle karşılaştırıldı. Daha sonra piyasada kullanılan cep telefonlarının yaydığı elektrik alan uluslar arası limitlerle karşılaştırıldı, ölçülen elektrik alan değerinden kafa içerisinde oluşacak SAR değerleri hesaplandı. Son bölümde ise sonuç olarak, elektromagnetik radyasyon ile ilgili yapılan ölçümler değerlendirilip, bu konunda alınabilecek tedbirlerden bahsedildi. XII
Özet (Çeviri)
THE MEASUREMENT ÖF ELECTROMAGNETIC POWER DENSITY INDUCED BY A MOBIL PHONE IN HUMAN BRAIN SUMMARY There are a lot of disseminate of rumours that is based on with scientific data's by conscrences or unconsciences of the spread of electromagnetic radiation to human body by using electrical instruments that we use wide spreadly now a days. An end will not given to this topic at the end of this study. In this study, at first the definition of electromagnetic radiation will be make, later the consequence of the electromagnetic radiation, then the definition of SAR will be introduced which the energy absorbed in organism. At the following chapters in order of measurement equipments will be introduced modelling and given international standard by using computer. At the 6. chapter measurements will presented by the help of founded systems. At the last chapter, the measurements will evaluate that is concerned with electromagnetic radiation, precautions that we can do will be mentioned about this subject. Xlll