Haberleşme sistemlerinin yaydığı elektriksel alandan kaynaklanan elektromanyetik radyasyon (EMR) ve insan sağlığı
Electromagnetic radiation (EMR) originated from electric field emitted by communication systems in terms of human health
  1. Tez No: 420293
  2. Yazar: ELGİN ZORLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CENK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Halk Sağlığı, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Public Health, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Elektromanyetik Radyasyon (EMR), artık çevremizi bizimle beraber paylaşan bir unsurdur. Evimizde, iş yerimizde, sokakta, toplu taşıma araçlarında, sosyal etkinliklerde (sinema, tiyatro… vb) veya bir toplantı salonunda iken etrafınızda yoğun bir elektromanyetik dalga (EMD) olabilir. Bu durum ana istasyonlardan, kullandığımız cep telefonlarından, modemlerden, radyo-tv vericilerinden veya daha birçok etkenden kaynaklanabilir. EMR' nin insan vücuduna etkilerini hesaplayabilmek için bu radyasyonun ne kadarının insan vücudu tarafından soğurulduğunun bilinmesi gereklidir. Bunun için, literatürde“Özgül Soğurulma (Emilim) Oranı”olarak bilinen değerler hesaplanmalıdır. Bu çalışmada, günlük yaşamda insanların uzun vakitlerini geçirdiği ortamlarda GSM vericilerinin, cep telefonlarının, WLAN modemlerin, bilgisayarların üzerindeki WLAN kablosuz erişim kartlarının ve bluetooth sistemlerinin insanlar üzerinde oluşturduğu elektriksel alan değerleri, tek kullanıcı veya kalabalık ortamlar için düşünülerek senaryolaştırılmış ve bu senaryolar gereği insanlar üzerindeki toplam elektriksel alan değeri hesaplanarak uluslararası standartlar ile belirlenmiş emniyetli maruziyet sınırları ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirilen senaryolarda, elektriksel alana maruz kalanların maruziyet değerlerinin bazılarının belirlenen uluslararası sınırlarının altında kaldığı, bazılarının bu sınır değere yakın olduğu ve bir kısmının ise sınır değerlerin üzerine çıktığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen bu elektriksel alan değerleri kullanılarak insanın beyin sıvısında, kafatasında ve deri-kas sistemi üzerinde oluşturduğu SAR değerleri ve bu değerlerin söz konusu bölgelerde maruziyet zamanına bağlı olarak ne miktarda sıcaklık artışına neden olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic Radiation (EMR) is now a factor which has become an integral part of our environment. When we are in our homes, at work, or in public, intense electromagnetic waves often linger. This phenomenon can be traced to many everyday sources, such as base stations, mobile phones, modems, as well as radio and TV transmitters. In order to calculate the effects of EMR on the human body, it is necessary to know how much radiation is absorbed by the human body. To do so, the source,“Specific Absorption Rate (SAR)”values should be calculated. In this research, electric field values generated on humans were calculated. The values are caused by GSM transmitters, mobile phones, WLAN modems, WLAN wireless access cards, and Bluetooth systems. Next, the total electric field required for this scenario was calculated with set international standards on human values compared to safe exposure limits. For evaluating the scenario, the exposure value of people who have been exposed to electrical fields was considered. The values remained below the recommended international standard limits in some scenarios while another part was still to close or exceeded the agreed limit results. SAR values which are formed in human's cerebrospinal fluid, in the skull, and in the skin-muscle system, were determined by using the obtained electric field values and the amount of temperature rise because the values in these parts of human body were calculated.