Toplam kalite yönetimi İGDAŞ Uygulaması
Application of total quality management in İGDAŞ
- Tez No: 105485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMALETTİN KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Toplam Kalite Yönetimi, Uygulama, ÎGDAŞ Toplam Kalite Yönetimi, Türkiye'de daha yeni uygulanmaya başlanan bir anlayıştır. Ülkemizin bir çok işletmesinde kalite ile ilgili olarak ISO 9000 standartları konusunda bir çok çalışma yapılmıştır ve halen de yapılmaktadır. ISO 9000 standartları Toplam Kalite Yönetimi anlayışı yerine geçen bir anlayış değil, Toplam Kalite Yönetimi anlayışının bir alt çalışmasıdır. Toplam Kalite Yönetimi'nin bazı temel ilkelerinin uygulandığı öne sürülebilir. Ama bu gelişmek, dünya piyasasında rekabet edebilmek için yeterli değildir. Bunun için Toplam Kalite Yönetimi 'nin temel ilkelerinin tam olarak uygulanması, olaya bakış açısının değişmesi gerekmektedir. Bu ülkemiz ve ülkemizdeki işletmeler için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Toplanı Kalite Yönetimi'ni uygulama yolunda önümüze çıkan bütün engeller yok edilmelidir. Toplam Kalite Anlayışı 'nın yerleşmesi de ancak herkesi kapsayan eğitimle mümkün olabilir. Bu çalışmanın 1., 2. ve 3. bölümlerinde Toplam Kalite Yönetimi'nin genel bir tanımı yapılmış, Toplam Kalite Yönetimi'nin temel ilkeleri açıklanmış, bu temel ilkelerden“Sürekli Gelişme”üzerinde önemle durulmuş ve“Kalite Çemberleri”nden bahsedilmiştir. Çalışmanın 4. bölümünde ise Toplam Kalite Yönetimi'nin bir kurumda uygulanabilmesi için neler yapılması gerektiği, ülkemizin önemli kamu kuruluşlarından birisi olan İGDAŞ'taki (İstanbul Gaz Dağıtım Anonim Şirketi) Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Keywords : Total Quality Management, application, İGDAŞ Total Quality Management is a thought which is newly applied in Turkey. A lot of study have been made related with quality about ISO 9000 Standards in many of companies of our country. ISO 9000 Standards are not an approach replacing Total Quality Management concept, instead is a sub study of it. It can be put forward to be applied of some basic principles of Total Quality Management. But this is not enough for the development and competing in world market. For this reason, it is necessary to practise the basic principles of the Total Quality Management excatly. This is a really good chance for our country and companies in the country. All the difficulties which can be met on the way of applying Total Quality Management concept should be removed. It is. only possible to establish the Total Quality Management approach by means of trainings covering all the people. In the 1st, 2nd and 3th parts of this study, a general definition of the Total Quality Management is given, basic principles are explained, a special importance is given to“continuous development”among these and“quality circles”are mentioned. In the 4th part of this study, the necessities for applying Total Quality Management in a corporation and some applications of Total Quality Management in one of the important corporations of our country named İGDAŞ (Istanbul Gas Distribution, Industry and Commerce Co.) are discussed. XI