Bursa ilinin trafik kaynaklı gürültü haritasının hazırlanması
Preparation of Bursa's noise map resulted by traffic
- Tez No: 105486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Anahtar Kelimeler : Gürültü, gürültü haritası, Motorlu araçlar, Bursa, Günümüzde gürültü hayli önemli bir sorun haline gelmiştir. Özellikle insan yerleşimlerinin yoğun olduğu yerlerde artan nüfusa paralel olarak gürültü kirliliği de artmaktadır. Bunun sonucunda insanların şikayetleri artmakta, çeşitli fiziksel ve psikolojik sorunlar baş göstermektedir. İnsanların şikayetlerinin artmasıyla birlikte gürültü kontrolü kavramı ortaya çıkmış ve çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Çözüm için önce sorunu ortaya koymak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı budur. Bu çalışmada Bursa merkez, Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım' da özellikle trafikten kaynaklanan gürültü ölçülmüş ve elde edilen değerler yardımıyla gürültü haritası hazırlanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
Key Worlds : Noise, noise map, Motorized Vehicles, Bursa Nowaday' s the noise pollution has been an important problem. Especially it is increasing dramatically at the city centers getting crowded.Accordingly a lot of complaints occur depending on both physical and psychological reasons. As a result of increasing human complaints, noise control consept has been created and some kind of methods has been developed. İn order to solve the problem, first of all it shold be definded. This is target of study. In this study, especially the noise created by traffic was measured İn Nilüfer Osmangazi and Yıldırım as well s central Bursa. Finally, the results were used to prepare noise map. Xll