Büyüme hormonlarıyla modifiye edilmiş NWPF disklerde hücre büyümesinin incelenmesi
Investigation of cell growth on NWPF disks modified by growth hormones
- Tez No: 105552
- Danışmanlar: PROF. DR. MENEMŞE GÜMÜŞDERELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Sunulan çalışmada, dokunmamış poliester fabrik (NWPF) disklerin, iki biyosinyal molekül,“RGD ve insülin”, ile modifıye edilmesi sonucu hazırlanan üç-boyutlu matrislerin serumsuz kültürlerde kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle, Reemay-2214 kodlu dokunmamış poliester fabrikler (NWPF) hidroliz işlemine tabi tutulmuş ardından karakterize edilmiştir. îmmobilizasyon işlemi, hidroliz aşamasını takiben, suda-çözünür karbodiimid (WSC) ajanın varlığında iki ayrı yöntemle gerçekleştirilmiştir. İnsülin immobilizasyonunda en yüksek verim değerine 200 [ig/ml başlangıç insülin konsantrasyonunda ve 60 dakikada ulaşıldığı belirlenmiştir. SEM, ATR-FTIR, floresan spektroskopisi ve şişme kinetiği sonuçlan immobilizasyon işleminin etkin bir biçimde gerçekleştiğini kanıtlamışlardır. Hücre kültür çalışmaları, insan deri fibroblast hücreleri (HS Anı) kullanılarak, modifıye edilmiş örneklerle serumsuz ortamda gerçekleştirilmiştir. Kontrol olarak serum içeren ortamda ve modifıye edilmemiş örneklerle de çalışma yapılmıştır. t Serumsuz kültürde RGD varlığında en yüksek hücre yapışma değerine (% 98) ulaşılmış, hücre üremesinin ise insülin immobilizasyonu sonucu en yüksek değerde (17. 0x1 0t5 hücre/ml) olduğu bulunmuştur. İleriye yönelik çalışmalarda insülin ve RGD'nin birlikte immobilizasyonu (koimmobilizasyon) sonucu hazırlanan taşıyıcı matrislerin kullanımına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the presented study, usability of the three-dimensional matrices prepared from nonwoven polyester fabric (NWPF) discs by the modification with two biosignal molecules, RGD and insulin, was investigated in the serum-free cultures. At first, NWPF discs were prepared from Reemay 2214 nonwoven sheets and northerly they were hydrolysed and characterized. RGD and insulin were immobilized onto the surface-hydrolysed NWPF discs by water-soluble carbodiimide (WSC). The highest amounts of insulin molecules immobilized onto the discs were obtained at 200 (j.g/ml initial insulin concentration for 60 minutes immobilization period. SEM, ATR-FTIR, fluorescence spectroscopy and the results of swelling studies proved that immobilization processes were effectively realized. The cell culture studies were carried out with human skin fibroblasts (HS Anı) in serum-free media by using modified NWPF discs. For the control purposes unmodified discs, PS petri dishes and serum-containing media were also used. Results were shown that, percentage of adhesion on RGD modified NWPF discs (98%) is higher than that of other surfaces in serum-free culture. According to the results of growth studies, highest cell yield (17. 0x10^ cells/ml) was obtained in the case of insulin modified discs. In conclusion, it was decided that NWPF discs prepared by coimmobilization of RGD and insulin should be used for further studies.