Meriç nehri'nde su kalitesi parametreleri arasındaki ilişkilerin ana bileşenler analizi ile belirlenmesi
The Determination of relationships among the water quality parameters of Meric river by principal component analysis
  1. Tez No: 105572
  2. Yazar: HAMZA ÖZGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ARIKAN, DOÇ. DR. AYŞENUR UĞURLU, YRD. DOÇ. DR. LEVENT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Çevre kirlenmesi sorununun önemli bir parçası olan yüzeysularmdaki kirlenmeye başlıca 3 kaynak sebep olmaktadır. Bu kaynaklar; hızlı nüfus artışı ile birlikte artan evsel atıkların arıtılmadan su kaynaklarına verilmesi, endüstriden çıkan atıksular ve tarımsal alanlardan dönen sulardır. Su kaynaklarından en verimli bir şekilde yararlanabilmek amacıyla su kalitesinin bilinmesi gereklidir. Bu amaçla suyun kimyasal, fiziksel ve hatta biyolojik özelliklerini temsil eden parametreler gözlenerek, değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ancak, su kalitesini temsil eden parametrelerin çok fazla sayıda olması gözlemlerin daha sık periyotlarda yapılmasını ve değerlendirilmesini güçleştirmektedir. Bu çalışmada, Ana Bileşenler Analizi'nden yararlanarak su kalitesi ile ilgili olarak gözlenen birbiriyle ilişkili değişkenler takımının tarifi basitleştirilmiştir. Elde edilen bulgular yardımıyla, su kalitesini belirleyen ana faktörlerin açıklanması kolaylaştırılmıştır. Bu çalışmada uygulama alam olarak, su potansiyelinin ve kirletici yükünün fazla oluşu gibi nedenler dikkate alınarak, Meriç Nehri seçilmiştir. Bu çalışmada veri olarak Meriç Nehri üzerinde 1983 - 1998 yılları arasında gözlenen akım ve su kalitesi parametreleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The quality of surface water is effected by many sources. The urbanization, industrial waste waters, agricultural practices can influence the surface water quality. Additionally, because of the increasing discharge of domestic waters into the streams with the increasing population in the urban areas, without any treatment process, the quality of waters is becoming worse. In order to best use of the water resources, it is necessary to know the quality parameters of waters. For this purpose, the physical, chemical and biological characteristics of water resources is being monitored continuously. Having the observed data, the analysis is conducted to determine the water quality. However, since the number of involved water quality parameters is much, it is difficult to make observation in shorter periods and, and to make analysis in time. For this reason, it would be reasonable to make use of Principle Component Analysis (PCA) in evaluating of the water quality data, as done in this study, to lessen the high number of involved parameters having the close correlation each other. Considering the findings from the application of PCA Method to the data, the clarification of the main factors causing the water pollution in the study area has been facilitated. In this study, considering the facts that the water potential and pollution load is relatively higher in Meric River, the water quality and discharge data are used for the purpose of analysis. In the analysis, the data observed at Eskiköy section of Meriç River, in the period of 1983-1998, are used.