Tunca nehri (Edirne) zooplankton (Rotifera, cladocera, copepoda) faunası ve mevsimsel dağılımı
Zooplankton fauna (Rotifera, cladocera, copepoda) of Tunca river (Edirne) and their seasonal distribution
  1. Tez No: 459313
  2. Yazar: YASEMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma Meriç Nehri'nin bir kolu olan ve sınır aşan önemli akarsularımızdan Tunca Nehri'nin zooplanktonik organizmalarını ve mevsimsel dağılımını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Tunca Nehri'nde belirlenen 4 istasyonda Haziran 2014- Mayıs 2015 tarihleri arasında periyodik olarak zooplankton örnekleri ve fizikokimyasal özellikleri için su örneklemeleri yapılmıştır. Nehirde alınan plankton örneklerinin kalitatif değerlendirilmesinde Rotifera' da 20 tür, Copepoda'da 8 tür ve Cladocera'da 13 tür olmak üzere Tunca Nehri'nde toplam 41 tür tespit edilmiştir. Araştırmada tespit edilen türlerin tümü çalışma alanının da yer aldığı Trakya Bölgesi'nde ve Türkiye'de dağılım gösteren türlerdir. En fazla tür sayısına sahip grup Rotifera bunu Cladocera ve Copepoda grupları izlemiştir. Zooplankton örneklerinin kantitatif olarak değerlendirilmesi sonucunda ise Tunca Nehri'nde ortalama 1445 birey/m3 zooplanktonik organizma bulunmuştur. Bu organizmalardan 85 birey/m3 Cladocera'ya, 118 birey/m3 Copepoda'ya ve 1243 birey/m3 Rotifera'ya aittir. Zooplankton gruplarının istasyonlara göre dağılımında en fazla organizma 2. istasyonda (1738 birey/m3) bulunurken bunu sırayla 3. istasyon (1496 birey/m3), 1. istasyon (1334 birey/m3) ve 4. istasyon (1213 birey/m3) izlemektedir. Zooplanktonik organizma gruplarını mevsimsel olarak değerlendirdiğimizde, en fazla organizma grubu sonbaharda (2335 birey/m3) bulunurken bunu sırayla kış (1658 birey/m3) ilkbahar (1580 birey/m3) ve yaz (207 birey/m3) mevsimleri izlemiştir. Tunca Nehri'nin fizikokimyasal özellikleri ise Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği'ne göre I. ila II. sınıf su kalitesi arasında değişmektedir. Sadece fosfat değerleri III. ila IV. sınıf su kalitesi arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determine the zooplanktonic organisms of Tunca River which is one of the important transboundary streams in Turkey and their seasonal distribution. For this aim, zooplankton and water samples were taken periodacially in a total of 4 stations identified in the river between the dates of June, 2014 – May, 2015. A total of 41 species were determined in the qualitative evaluation of plankton samples taken from the lake, a total of 20 species belonging Rotifera, a total of 8 species belonging Copepoda and a total of 13 species belonging Cladocera. All of the species identified in the study area range in Thrace and Turkey. While Rotifera was found to be have the most species diversity, it is followed by Cladocera and Copepoda groups. As a result of the quantitative evaluation of zooplankton samples, average 1445 individuals/m³ zooplankton were found in Tunca River. It was identified that these organisms belonging Cladocera with 85 individuals/m³ (14 %), 118 individuals/m³ belonging Copepoda (27 %) and 1243 individuals/m³ belonging Rotifera (59 %). While the maximum individual numbers were found at the station 2nd with 1738 individuals/m3. It was followed by the station 3rd with 1497 individuals/m³, the station 1st with 1334 individuals/m3, and the station 4th with 1213 individuals/m3. While the maximum number of organisms was found at autumn season, they were found the least number in summer. According to the water quality associations regulations, the physico-chemical features of Tunca River was found at first and second quality levels. Only the phosphate values was found at third and fourth quality levels.