Lise III. sınıf matematik ders kitaplarının ve derslerinin öğrenmeyi sağlamadaki katkıları yönünden öğretmen ve öğrenci görüşleri
The Evaluation of mathematics textbooks and lessons and at high school 3 rd grade according to teacher's and student's points of view
  1. Tez No: 105628
  2. Yazar: GAMZE OKUR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Bu tez Lise İÜ. sınıflarda matematik derslerinde okutulan ders kitaplarının ve yardıma kitapların öğrenmeyi sağlamadaki katkıları yönünden öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Tezimizde kullanılan veriler, araştırmalarda veri toplama tekniklerinden anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anketteki sorular literatür taramasıyla belirlenmiş ve uzman görüşleriyle kesinleştirilmiştir. Bu tezde Ankara ili dahilinde Ankara Anadolu Lisesi,Ankara Fen Lisesi, Ayrancı Lisesi, Dikmen Lisesi, Sokullu Mehmet Paşa Lisesi, Uluğbey Lisesi ve Özel Koksal Toptan Lisesi'nde görev yapan öğretmenler ile bu okullardaki öğrenciler denek olarak kullanılmıştır. Öğretmenlere uygulanan ankette Lise İÜ. sınıflarda okutulan matematik ders kitaplarının içerik, anlatım biçimi.öğrencilerin ilgi ve beklentilerine uygunluk düzeyi, öğretmenlerin yardımcı kitap kullanıp kullanmadıkları, zorunlu ders kitaplarının seçiminin komisyon aracılığı ile yapılıp yapılmaması, öğretmenin üniversite eğitimi ile ilgili bilgileri konularıyla ilgili maddeler yer almıştır. Öğrencilere uygulanan ankette Lise IH. sınıflarda okutulan matematik ders kitaplarının taşımaya elverişliliği, baskı kalitesi, kitabın içeriği, gündelik hayata uyarlanış derecesi, bilgisayar kullanmaya teşvik edici özelliği, yardımcı kitap kullanılıp kullanılmadığı konularıyla ilgili maddeler yer almıştır. Tezde ortaya çıkan sonuçlara göre, Lise m.'lerde okutulan matematik ders kitaplarının öğrenmeyi sağlamadaki katkılarının yeterli olmadığı ve yeniden gözden geçirilmesinin zorunluluğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is to determine the teachers and students opinions about the contributions of matematics coursebooks used in bigs school 3 rd grades. The data used this thesis were collected with the questionnaire technique as a research instrumentation. The questions in the questionnaire were prepared after reviwing the literature and were given final form after experts comments. The subjects of this thesis were matematics teachers and students at Ankara Anadolu Highschool, Ankara Fen High School, Ayrancı High School, Dikmen High School, Özel Koksal Toptan High School in Ankara. The questionnaire used in the thesis includes the explanation, form and level of students interests and expectations of mathematics course books and whether or not the commissions should select mathematics coursebooks used in high schools and the educational level of the teachers. The data collected were analysed with percentage, frequency and cross tables method According to the results obtained from this research, it is conluded that mathematics coursebooks used in high school 3rd grades were not effective enough in the learning of mathematics and that present course books must inevitably be reconsidered.