Bölgesel ve lokal seviyelerde telefon trafik tahmini
The Telephone forecasting traffics at regional and local levels
- Tez No: 105698
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ BARUTOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET BÖLGESEL VE LOKAL SEVİYELERDE TELEFON TRAFİK TAHMİNLERİ EKİN, Adnan Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hüsnü BARUTOĞLU Şubat 2001, 19 sayfa Uluslararası telefon trafik tahminleri için kullanılan karmaşık modellerle kıyaslandığında, bölgesel ve lokal seviyelerde ki söz konusu bu telefon trafik tahminleri basit modellerle uygulanmalıdır. Son zamanlarda, geniş çaplı denemelerle test edilen“geliştirilmiş mantıksal fonksiyon (extended logistic function)”sistemi ek iki parametrenin uygulanmasıyla başarı içerisinde test edilmişlerdir. Söz konusu bu ek parametrelerin sisteme eklenmesiyle genel geliştirilmiş modeller sisteme esneklik kazandırmıştır. Zaman, ortalama ev halkı geliri, tarife ve reklamcılık indisleri gibi bazı kriterler ana istasyon tahminlerinde bağımsız değişkenler olarak ele alınırlar. Bu kriterlerden belirli standart katsayılar üretilir. Bu katsayılar, muhtelif gerileme analizleriyle incelenip daha sonra talep edilen değişkenin bir logit dönüşümü (logit transformation) elde edilir. Bir benzer model de ana hat telefon trafik tahminlerinde kullanılır. Doğal olarak bu kriterlerin, katsayıların ve ilgili dönüşümlerin hesaplanması manuel bir yöntemle olamaz. Lokal tahminciler, pratik değerlendirmeler ve sonuçlar elde etmek için ucuz olan bilgisayarlar kullanırlar. Tahmin istasyonlarında kullanılan bu bilgisayarların çıktıları lokal ve bölgesel alanları kapsayan bütün sonuçlan rapor eder ve manyetik ortamlarda da ileride tekrar gözlemlenmek ve hesaplanmak üzere kendilerini saklarlar. Anahtar Kelimeler : Karmaşık model, basit model, telefon tahmini ve ekonometrik model
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EKİN, Adnan Msc, Mathematics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hüsnü BARUTO?LU February 200 1,19 pages In comparison with the sophisticated models used for national telephone forecasting, simpler models have to be applied at the regional and local levels. Recently, econometric models of the following type have been successfully large- scale field trial : A so-called ' extended logistic function ' having to additional parameters is used for flexible shaping of the general growth pattern as independent varriables are included in the case of main station forecasting : Time, avarage, tariff and advertising indices the coefficient are determinent by multiple regression analysis after a' logit transformation' of the demand variables a similar model is used for trunk traffic forecasting for practical evaluation inexpensive stand - alone microcomputers are used by local forecasters. The papers gives a overall report on the results of a field trial covering hundreds of regional are local areas. Key Words : Sophisticated model, simpler model, telephone forecasting and econometric model. m