Modelling the unit costs and the break-even point of a mining work
  1. Tez No: 10578
  2. Yazar: KAMİL YALÇIN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM ÖZGENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÜZET BİR MADEN İŞLETMESİNİN BİRİM MALİYETLERİNİN VE BAŞABAŞ NOKTASININ MODELLENMES i Kâmil Yalçın HATİPO?LU Y. Lisans Tezi, Maden Mühendisliği Böl Umu Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdurrahim UZGENOÖLU Eylül 1990, 118 sayfa Bu çalışma işletmelerde bîrim ürün maliyetlerinin ve başabaş noktalarının bilgisayar desteği ile hesaplanması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, maksimum dört ana faaliyet merkezî bulunan bir işletmenin harcama, üretim ve satış bilgilerinin yeraldığı kayıtların tutulacağı ver i taban I ar ı oluşturulmuştur. Her bir ürün için, tutulan bu kayıtlar bilgisayar aracılığı ile herhangi bîr zaman aralığı îçîn proses edilecek ve harcamalar“sabit”vs“değişken”olarak i i ibileşenlerine ayrılıp sınıflandırılarak birim ürün maliyeti hesaplanacak ve buna bağlı olarakda bu zaman aralığı için başabaş noktası bulunacaktır. ANAHTAR KELİMELER : Sabit Gider, değişken gider, başabaş noktası. Bilim Kodu : 607.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELLING THE UNIT COSTS AND THE BREAK-EVEN POINT OF A MINING WORK HATİPO?LU, Kâmil Yalçın M. Sc. în Mining Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Abdurrahim ÜZGENO?LU September 1990, 118 pages This study was undertaken to calculate the unit cost values and the break-even points of the individual products of a work by the support of computers. For this purpose, some databases were created in which the records containing the information data about the expense, production and sale will be stored for a work having maximum four activity places. For each individual product, the stored data will be processed by the computer for any given time interval, andthe unit product cost value will be calculated seperating and classifying the expenses into its components of“fixed”and“variable”and depending on this result, the break-even point of the particular product for the given time interval will be calculated. KEY WORDS : Fixed expense, variable expense, break-even point. i i