Study of the interaction between underground and open-pit mining in kure copper mine
  1. Tez No: 10579
  2. Yazar: GÖKHAN REYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM ÖZGENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET KÜRE BAKIR OCA?INDA YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İSLETMESİ ARASINDAKİ ETKİLEŞİMİN İNCELENMESİ ; REYHAN, Gökhan Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdurrahim ÖZGENOGLU 117 Sayfa, Eylül 1990 Küre bakır ocağında yeraltı isletmesinin acık ocak isletmesine olan etkisi bir sayısal modelleme tekniği ile araştırıldı. Bu çalışmada lineer. elastik ve izotropik kütleler ile sınırlı olan iki boyutlu sonlu elemanlar programı kullanıldı. Modelleme için düzlem birim deformasyon durumu varsayıldı. Ana topuğun ve açık ocak nihai basamakların düğüm noktalarındaki düşey ve yatay deplasmanlar isletmenin farklı durumları için hesaplandı. Yeraltındaki boşluklarda dolgusuz durum ve sert dolgulu durum gibi bazı diğer özel durumlar da incelendi. Son olarak, ana topuğun duraylılıgı ve alternatif dolgu malzemesi özellikleri hakkında yorumlar yapılmıstır. Anahtar kelimeler : Sonlu elemanlar yöntemi, etkileşim, yeraltı isletmesi, açık ocak isletmesi Bilim Sayısal Kodu : 607.01.02 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDY OF THE INTERACTION BETWEEN UNDERGROUND AND OPEN-PIT MINING IN KURE COPPER MINE REYHAN, Gökhan Faculty of Engineering Department of Mining Eng. M. Sc. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Abdurrahim OZGENO?LU 117 Pages, September 1990 Effect of the underground mining to the open-pit mining in Kure Copper Mine is investigated by a numerical modelling technique. A two dimensional finite element program which is limited to linear, elastic and isotropic bodies is used in this study. Plane strain condition... is assumed for the model.. The vertical and horizontal displacements for the nodal points at the crown pillar and final pit benches are calculated for different stages of mining. Some other specific cases such as no fill case and hard fill case in underground stopes are also examined. At the end, comments are made on the crown pillar stability and the alternative fill material properties. Key words : Finite element method, interaction, underground mining, open-pit mining Sc i ence Code : 607. 0 1. 02 III