Atık yakma tesisinde bertaraf edilen tehlikeli atıklarda poliklorlu bifenillerin irdelenmesi
Determination of polychlorniated biphenyls in disposed hazardous waste from an increation
- Tez No: 105901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT BAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ATIK YAKMA TESİSİNDE BERTARAF EDİLEN TEHLİKELİ ATIKLARDA POLİKLORLU BİFENİLLERİN İRDELENMESİ Şerife KÖK Anahtar kelimeler :Tehlikeli Atık Bertarafi, PCB, Doiksinler,Gaz Kromotografisi ÖZET: Giderek ağırlaşan tehlikeli atık sorunlarına çözüm bulma konusunda benimsenen yaklaşımlar; öncelikle atık minimizasyonu, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan atıkları geri kazanma ve yeniden kullanma ve nihayet geri kazanımı mümkün olmayan tehlikeli atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesidir. Bu bertaraf yöntemlerinden biri; dünyada da uygulaması oldukça yaygın olan yakmadır. Tehlikeli atık sınıfina giren PCB'li atıkların 1970'li yıllardan beri hem çevre hem de insan sağlığı açısından potansiyel risk oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle de bir çok uluslar arası örgüt ve bunların sonucu olarak hükümetler tarafindan PCB içeren maddelerin kullanımı, üretimi, alım-satımı yasaklanmıştır. Ancak kullanımı; halen devam eden oranlarda olup kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Tehlikeli Atıkları yakarak bertaraf eden bir yakma tesisinde %1,38 klor beslemesi içeren bir günlük yakma menüsünde yer alan atıklardan alman numunelerde EPA metodu ile gaz kromatografisinde MSD dedektörü ile PCB değerleri incelenmiştir ve baca gazmdaki dioksin ve foran sonuçlan ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF POLYCHLORINATED BIPHENYLS IN DISPOSED HAZARDOUS WASTE FROM AN INCINERATION Şerife KÖK Key Words : Disposal of hazardous wastes, PCB, Dioxins, Gas Chromatography Abstract : The approved approaching on the subject of solving the aggravated problems of hazardous waste are to produce less waste preeminently, recycling and reusing of wastes which occurred inevitably and without doing any harm to environment, removing of hazardous wastes which couldn't be recycle lastly. One of disposal methods; the world for application is incineration. PCBs classified as hazardous waste have been known that bearing potentially risk for both public healthy and environment since 1970's. Therefore, the materials that contain PCPs have been prohibited for production, utilization and purchase and sale by governments and institution but have used still and must be controlled. In this study, PCBs values were investigated by EPA method in gas chromatography for samples from hazardous Waste Incinerator's wastes in a daily incineration menu which contain the feeding of chlorine %1,38 and compared to dioxin and furan value in flue gas. in