Meniere hastalığında endolenfatik kese cerrahisi
Endolymphatic sac surgery in meniere's disease
- Tez No: 6
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Ana Bilim Dalında 1980-1986 yılları arasında Meniere hastalığı tanısı konmuş 21 hastaya cerrahi girişim uygulanmıştır. Hastaların 4 'üne tahrip edici ameliyatlar grubuna giren sakkulektomi, 17 'sine ise selektif ameliyatlar grubuna giren endolenfa- tik kese dekompresyon ve drenajı ameliyatı yapılmıştır. Vertigo ve işitme kaybı yönünden AAOO sınıflandırma sına göre 7 hastada A, 6 hastada B, 4 hastada Crve 4 hasta da da D klasma uyan değerler elde edilmiştir. Bu çalışmada, endolenfatik kese üzerine yapılan de kompresyon ve drenaj ameliyatlarının, hastalığın erken devrelerinde uygulanmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
21 patients with. Meniere's disease were treated sur gically in Otorhinolaryngology Department of Gazi Univer sity School of Medicine. 4 of these 21 patients underwent sacculektomy, a destuctive procedure . Whereas 17 of these underwent endolymphatic sac surgery, a selective procedure, In regard to vertigo and hearing loss, the patients are evaluated according to the AAOO classification, 7 pa tients fell in class A, 6 in class B, 4 in class G and 4 in class D. In this study, the importance of endolymphatic sac decompression and drainage operation performed at the ear ly stages of the disease is emphasized.