Dizel motorlarının yakıt sisteminin ve yanma odasında meydana gelen karışım oluşumunun incelenmesi ve günümüz teknolojisindeki uygulamaları
An Investigation of mixture formation and fuel systems in diesel engines, recent applications
- Tez No: 105910
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
DİZEL MOTORLARININ YAKIT SİSTEMİNİN VE YANMA ODASINDA MEYDANA GELEN KARIŞIM OLUŞUMUNUN İNCELENMESİ VE GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİNDEKİ UYGULAMALARI Ahmet Necati ÖZSEZEN Anahtar Kelimeler : Dizel Motor, Karışım Oluşumu, Yakıt Enjeksiyon Sistemi Özet : Yakıt enjeksiyon sistemi, dizel motorlarının çalışmasında en önemli parçalardandır. Yakıt enjeksiyon sistemi silindirlerdeki yanma mekanizmasını kontrol eder ve kirlilik oluşumu da yanma mekanizmasından kaynaklanır. Dizel motorlarında, yanmadan dolayı meydana gelen partikül emisyonları ve nitrojen oksitler (NOx) çevre sağlığı için ciddi bir problemdir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla çevremizi hava kirliliğinden korumak için CO2 emisyonlarının azalması ve diğer egzoz emisyonu bileşenleri azaltma çabaları bunun yanında yakıt veriminin geliştirilmesi son derece önem kazanmıştır. Burada ki en büyük etki yüksek basınçlı enjeksiyon teknolojisidir. Bu çalışmada, farklı tipteki yüksek basınç enjeksiyon sistemleri, Örneğin; Sıra tipi pompa, Distribütör tipi pompa, Common rail yakıt enjeksiyon sistemi ve Unit Enjektörler, enjeksiyon karakteristiklerine göre ve yüksek basınç enjeksiyon sistemlerinin egzoz emisyonlarına etkisine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF MIXTURE FORMATION AND FUEL SYSTEMS IN DIESEL ENGINES, RECENT APPLICATIONS Ahmet Necati ÖZSEZEN Key words : Diesel Engine, Mixture Formation, Fuel Injection System Abstract: The fuel injection system is one of the most important component for operation of diesel engines. Its controls the combustion mechanism in the engine cylinder and the mechanisms that lead to the formation of pollutants. Particulate matter (PM) and nitrogen oxides (NOx) emission from diesel engines are becoming a serious problem to the worlwide environment. Recently to protect the environment from air pollution, reduction of CO2, improvement of fuel efficiency and reduction of exhaust emission have become extremely important. All of these can be managed by using high pressure injection technology. In this study, different types of high pressure injection systems, such as the in-line pump, the distributor pump, the common rail fuel injection system and the unit injector, were compared with each other in terms of injection characteristics and effects of high pressure fuel injection system on exhaust emission.