Polimer latekslerin betondaki performanslarının saptanması
Determination of performance of polymer latexes in concrete
  1. Tez No: 105927
  2. Yazar: DOĞAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
POLİMER LATEKSLERİN BETONDAKİ PERFORMANSLARININ SAPTANMASI Doğan ŞAHIN Anahtar Kelimeler : Sıkıştırma Mukavemeti, Bükülme Mukavemeti, Geçirimsizlik, Beton, Lateks, Polimer. Özet : Bu çalışmada üç farklı yapıdaki lateks, stiren butadien, vinil asetat, stiren 2- ethyl hegzil akrilat beton karışımlarında kullanılarak sıkıştırma mukavemeti, bükülme mukavemeti ve su geçirimsizlik yönünden teste tabi tutudu. Birinci aşamada dört farklı bileşim oranlarında stiren butadien kopolimer lateksleri şişe polimerizasyon yöntemi ile laboratuar ölçeğinde üretilmiştir, yine aynı amaç için vinil asetat homopolimeri ve stiren 2-etil hegzil akrilat kopolimer lateksleride temin edilerek fiziksel ve kimyasal özellikleri test edildi. İkinci aşamada % 25, % 39 ve % 52 bağlı stiren içeren stiren butadien kopolimer, vinil asetat homopolimer ve stiren 2-etil hegzil akrilat lateksleri beton karışımlarında lateks katısı / çimento' nun 0. 150, 0.225 ve 0.300 oranlarında kullanılarak, gro beton karışımlarında sıkıştırma mukavemeti, bükülme mukavemeti ve su geçirimsizlik testleri uygulandı. Bu çalışmanın sonucunda stiren 2-etil hegzil akrilat kopolimer lateksi beton karışımlarında referanslarla karşılaştırıldığında 7 atm' de 5-6 cm su geçirimsizlik değeri ile en iyi sonucu verirken, diğer latekslerde su geçirimsizlik testinde olumlu sonuçlar alınamamıştır. Sıkıştırma ve bükülme mukavemetleri karışıma giren lateks miktarları arttıkça referansa göre azaldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
. DETERMINATION OF PERFORMANCE OF POLYMER LATEXES IN CONCRETE Doğan ŞAHIN Keywords : Compressive Straight, Flexural Strength, Impermeability, Concrete, Polymer, Latexes. Abstract : In this research three different latexes, styrene butadien, vinyl acetate, Styrene 2-ethyl hexyl acrylate, were used in concrete mixtures by compressive and flexural strength and water impermeability. İn the first step, styrene butadiene latexes were synthesized by using bottle polymerization method in the scale of laboratory. Vinyl acetate homopolymer and styrene 2-ethyl hexyl acrylate copolymer latexes were also obtained commercially and their properties were tested in the laboratory. İn the second step, styrene butadiene latexes with 25 %, 39 % and 52 % bound styrene, vinyl acetate and styrene 2-ethyl hexyl acrylate latexes were used in the concrete mixtures ( gro 150 ). The latexes were added as a ratio of latex solid/cement 0,150 - 0,225 - 0,300 were used in gro 150 concrete mixture. As a result, styrene 2-ethyl hexyl acrylate gave the best performance with 5 - 6 cm value in the water impermeability test. On the other hand, other latexes didn't give positive result in the water impermeability test. The compressive and flexural strengths of the latex modified concrete were decreased according to reference. Ill