Yapı kabuğunda cam malzeme kullanımı
Using of glazing material at building envelope
  1. Tez No: 105947
  2. Yazar: FİLİZ UMAROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
ill ÖZET Endüstrileşmiş toplumlarda malzeme tüketimiyle oluşan atıklar çevre sorunu olmaktadır. Bunun yamsıra henüz, ısıtma, soğutma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin çoğunluğu kömür, petrol, doğalgaz, LPG gibi maddelerin yok edilmesiyle elde edilmektedir. Bu enerji kaynaklarından tasarruf hem ulusal bütçemiz, hem de atıkların bir çevre sorunu oluşturmasını önlemek bakımından önemlidir. Cam malzeme, geri dönüşümlü, atık oluşturmayan, kimyasal etkilere dayanıklı ve insan sağlığına zararsız bir malzeme olması sebebiyle günümüz çevre yaklaşımına uygundur. Ancak yapı kabuğunda kullanılan geleneksel camlar ısı iletimine az direnç göstermeleri sebebi ile yakıt tüketimini arttırmakta ve çevre sorunlarına sebep olmaktadır. Bu camların diğer bir sorunu ses geçişine de az direnç göstermeleridir. Fakat günümüzde, ısıl geçirgenlikleri yalıtımlı bir duvarın ısı geçirgenliğine kadar düşürülebilen yüksek teknoloji ürünü^ camlar üretilmektedir. Bu camların ses yalıtım değerleri de iyileşmektedir. Bu tez çalışmasında geleneksel camlardan başlanılarak, yüksek teknoloji ürünü camlara kadar camın gelişimini takip eden ve bu gelişimin yapı üzerindeki etkilerini irdeleyen bir inceleme yapılmıştır. Yapıda kullanılan camların sahip olmaları gereken özellikler, üretim teknolojileri, çalışma prensipleri ve yüksek teknoloji ürünü camların yapının ısıl performansı üzerindeki etkileri örnek projeler üzerinde rakkamsal olarak değerlendirilmiştir. Giriş bölümünü takiben 2. bölümde camların tanımı yapılıp geçmişten günümüze tarihçelerinden bahsedilmiştir. Gelecek beklentileri açıklanmıştır.IV 3. bölümde geleneksel ve yüksek teknoloji ürünü saydam elemanların sahip oldukları fiziksel, ısıl, mekanik, optik ve kimyasal özellikler ve beklenen performanslar açıklanmıştır. 4. bölümde yine geleneksel camların üretimi ve fabrikasyon üretim yöntemi açıklanmış, cama farklı işlevler ve teknik özellikler kazandırmak amacıyla yapılan ikincil üretim yöntemlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra ise yüksek teknoloji ürünü saydam elemanların üretim teknolojileri tarihsel gelişimi sırasıyla -bir- -şekilde- verilmiştir. 5. bölümde camların ve saydam elemanların yapılarda kullanım alanları örneklerle açıklanmıştır. 6. bölümde üç örnek proje üzerinde TS 825 'e uygun olarak ısı yalıtım hesaplan yapılmış ve saydam alanların değişimi ile camın U-değeri / binanın yıllık enerji ihtiyacı arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Bu projelerden elde edilen veriler grafikler halinde düzenlenerek değerlendirmeler yapılmıştır. 7. bölüm sonuç ve değerlendirmeye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The residuals by consumption of materials cause enviromental problem, in modern communities. Besides, that greater part of the energy, of which uses for cooling, heating and ligthning, produce to get rid of some materials such as cool, petrol, LPG and natural gas. Savings from these energy sources, are very important for the national budget and to prevent to cause the enviromental problems of residual. Glazing materials, is suitable to recently enviromental conscious, because of reusable, resist to chemical effects, nontoxic material for the human health and cause not to pollution. But, tradionatinal glazing which use in building envelope, cause enviromental problems and increase the fuel consumption because of their low thermal resistance. The other problem of this glazing is also their low to the noise transfer. But today, glazing which has low U-value as well as insulated opaqu wall can be produced by using high technology. Their noise insulation values of these glazings are also improved. In this thesis, we have examined the glazings from traditional to highly technology products. We have evaluated the features that has to be, produce technologies, their principals and the influence of the high technology glazings on the heat performance of buildings with the numerical evaluations on some projects. After introduction, in the second chapter, art of glazing is explained and expections of glazing emphasize future. In third section, physical, thermal, mechanic, optic and chemical properties of the high technology transparent insulation products are explained as well as the necessary performance of their.VI In fourth section, it has explained that a produce technology of the traditional glazing, the factory produce method, and secondry produce methods which add different functions and technical specialities to the glazing. Later, by produce technologies of transparent insulation materials are presented. In fifth section, usefull applications of transparent materials and glazing on the buildings, are mentioned. In sixth section, thermal insulation calculations on three sample project has done accordy to TS 825 and has explained the variation of the yearly heating energy requarement with the change of transparent glazing's U- value. The results have been evaluated the some chapter wherecas 7lh Chapter inclueded conclusion.