Trakya'da kuru koşullarda uygulanabilecek bazı ekim nöbeti sistemleri üzerine araştırmalar
Studies on some rotational sowing systems applicable in dry conditions in Thrace region
- Tez No: 105946
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ŞEHİRALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ TRAKYA'DA KURU KOŞULLARDA UYGULANABİLECEK BAZI EKİM NÖBETİ SİSTEMLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR RAMAZAN KEYİK Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ 2001, Sayfa: 110 Jüri: ProfDr. Sezen ŞEHİRALİ ProfDr. Temel GENÇTAN ProfDr. Cemalettin Yaşar ÇİFTÇİ Trakya Bölgesi'nde yaygın ekim alanı olan buğday için en uygun bitki desenini belirlemek amacıyla yaptığımız bu çalışmada; buğday, mısır, ayçiçeği, fiğ+arpa, kışlık mercimek, bezelye, nohut, soya ve fasulye ön bitki olarak kullanılmış; ön bitkilerin toprağın bazı özelliklerine etkileri ile ön bitki+buğday ekim deseninin ekonomik getirileri de incelenmiştir. 2 2 Dokuz farklı ön bitkinin, buğdayda m 'de bitki sayısı, m 'de başak sayısı, bitkide kardeş sayısı, bitkide başak sayısı, fertilite oranı, bitki boyu, başak boyu, başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, biyolojik verim, hasat indeksi, tane verimi, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, gluten oranı, protein oram üzerine etkileri ve incelenen bu özellikler arasındaki ikili ilişkiler de incelenmiştir. Ön bitki sonrasmda üç farklı toprak derinliğinde, diğer bitkilere oranla baklagiller pH'yı daha fazla düşürmüştür. Ayrıca yetiştirmede uygulanan farklımiktardaki N, pH'yı önemli derecede düşürmüştür. En fazla N uygulaması yapılan buğday ekilisinden sonraki pH değeri, baklagillerden sonraki değerler arasında yer almıştır. Ön bitki kilerden sonra toprakta en yüksek fosfor, ayçiçeği ve soya ekilisinden; en düşük fosfor miktarı ise buğday ekilisinden sonra elde edilmiştir. Ön bitki öncesi toprağa potasyum verilmediği için tüm bitki ekilişlerinden sonra potasyum miktarında düşüşler olmuştur, ön bitki sonrasında toprakta en yüksek potasyum miktarı, nohut ve soya ekilisinden sonra saptanmıştır. öte yandan toprakta en yüksek organik madde miktarı kışlık mercimek ve bezelyeden ekilisinden; en düşük organik madde miktarı da nohut ve ayçiçeği ekilisinden sonra belirlenmiştir. Baklagiller kökleriyle sökülerek hasat edildiği için beklenen organik madde birikimi sağlanamamıştır. Çalışmanın sonucunda ön bitki verimleri; buğdayda 495.8 kg/da tane, silajlık mısırda 2429 kg/da hasıl, tane mısırda 364 kg/da tane, ayçiçeğinde 180.5 kg/da tane, fiğ+arpa karışımında 635 kg/da kuru ot, 215.1 kg/da tane (156.4 kg/da fiğ, 58.7 kg/da arpa); kışlık mercimekte 174.7 kg/da tane, bezelyede 1 160 kg/da konservelik tane, nohutta 427.8 kg/da tane, soyada 73.8 kg/da tane, fasulyede 28.4 kg/da tane ürünü alınmıştır. Ön bitkilerden sonra ekilen buğdayda en yüksek tane verimi, mısır ve soya ekilisi sonrasında; en düşük tane verimi de fiğ+arpa karışımı ile buğday ekilisi sonrasında oluşmuştur. Buğday tanesinde en yüksek protein oram, ayçiçeği ve bezelyeden; en düşük protein oram da buğday ve fiğ+arpa karışımından sonra saptanmıştır. Ön bitki-buğday ikili ekim deseninin ekonomik getirileri incelendiğinde, en yüksek net gelir nohut-buğday ekim deseninde, en düşük net gelir ise fasulye-buğday ve soya-buğday ekim desenlerinde oluşmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ekim deseni, Toprak özellikleri, Organik madde, Ön bitki, Buğday, Mısır, Ayçiçeği, Fiğ+Arpa karışımı, Kışlık Mercimek, Nohut, Bezelye, Soya, Fasulye, m 'de bitki sayısı, m" 'de başak sayısı, Kardeş sayısı, Bitkide başak sayısı, Fertilite, Bitki boyu, Başak boyu, Başakçık sayısı, Başakta tane sayısı, Başakta tane ağırlığı, Biyolojik verim, Hasat indeksi, Tane verimi, 1000 tane ağırlığı, Hektolitre ağırlığı, Gluten oranı, Protein oram, Ekonomik analiz
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Ph. D. THESIS STUDIES ON SOME ROTATIONAL SOWING SYSTEMS APPLICABLE IN DRY CONDITIONS IN TRAKYA REGION RAMAZAN KEYİK Trakya University Institute of Natural Sciences Department of Field Crops Spervisor: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ 2001, Page: 110 Jury: Prof.Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof.Dr. Temel GENÇTAN ProfDr. Cemalettin Yaşar ÇİFTÇİ In this research conducted to defermine the most suitable plant pattern for wheat which is widely grown in Trakya Region; plants such as wheat, corn, sunflower, mixture of vetch and barley, winter lentil, pea, chick pea, soybean and bean were used as pre-plant; some effects of pre-plant on some features of the soil and economical advantages of pre-plant+wheat sowing pattern were investigated. Effects of nine different pre-plants on number of plants per m“, number of spikes per m”, number of tillers plant, number of spikes per plant, fertility rate, plant height, spike height, spikelets number, number of grains per spike, grain weight per spike, bioligical yield, harvest index, grain yield, thousand kernel weight, hectoliter weight, gluten rate, and protein rate were investigated. Legumes dropped the pH level more than the other plants at threeVII different soil depths after pre-plant. Moreover, different N rates applied during the growing season decreased the pH level drastically. pH level after sowing of wheat which was treated with with the maximum amount of N was among the values after legumes. The highest phosphorous in the soil after pre-plants was obtained from sunflower and soybean sowing while the lowest phosphorous was obtained from wheat sowing. Potassium levels dropped after each planting application as potassium was applied before any pre-planting. The highest potassium rate after pre- plant was determined after soybean sowing. On the other hand, the highest organic matter rate was obtained from winter lentil and pea sowing while the lowest organic matter rate was gained after chick pea and sunflower sowings. Expected organic matter accumulation from legumes was not able to be established as these plants were rooted out in harvesting. Following pre-plant yields were obtained in the result of the study; 495.8 kg/da grain yield for wheat, 2429 kg/da for silage corn, 364 kg/da for grain corn, 180.5 kg/da for grain sunflower, 635 kg/da dry hay for the mixture of vetch and barley, 215.1 kg/da grain yield (156.4 kg/da vetch, 58.7 kg/da barley); 174.7 kgda grain yield for winter lentil, 1 160 kg/da grain yield for pea canning, 427.8 kg/da grain yield for chick pea, 73.8 kg/da grain yield for soybean and 28.4 kg/da grain yield for bean. The highest grain yield for wheat after pre-plant sowing was obtained after corn and soybean sowings while the lowest wheat grain yield was obtained after pre-plant of the mixture of vetch and barley and wheat. The highest protein rate in wheat grain was gained after pre-planting of sunflower and pea while the lowest protein rate in wheat grain was determined after pre-planting of the mixture of vetch and barley When the economical advantages of pre-plant-wheat sowing patterns were considered; highest net income was obtained from the chick pea-wheat sowing pattern while the lowest net income was obtained from the bean-wheat and soybean-wheat sowing patterns.VIII KEY WORDS: Rotation design, Soil characters, Pre-plant, Wheat, Corn, Sunflower, Mixture of vetch and barley, Winter lentil, Chick pea, Pea, Soybean, Bean, Number of plant per m“, Number of spikes per m, Tiller number, Number of tillers per plant, Fertility, Plant height, Spike height, Spikelets number, Number of grain per spike, Grain weight per spike, Biological yield, Harvest index, Grain yield, ”1000" seed weight, Hectoliter weight, Gluten rate, Protein rate, Economical analyses.