Network teori ve bilgisayar bilimlerine uygulama olanakları
Network theory and it's possible applications in computer science
  1. Tez No: 105949
  2. Yazar: ANDAÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu çalışmada genel şebeke teorisinin temel prensiplerinin ışığı altında informasyonun en kısa yoldan, en düşük maliyetli ve en hızlı yoldan minimum informasyon kaybı ile nasıl iletilebileceği incelenmiştir. Tezin tamamı 5 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ağlarda kullanılan cihazlar, en uygun yolun seçilmesi için kullanılan yöntemler ve algoritmalar genel olarak açıklanmaktadır. İkinci bölümde ise bir çok ağda yol seçiminde daha yaygın olarak kullanılan algoritmalar detaylı bir şekilde açıklanmış ve matematiksel olarak formüle edilmiştir. Üçüncü bölümde seçilen yolların ağda gerekli yerlere nasıl bildirileceği ve hat hataları karşısında yapılması gerekenler anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde seçilen en kısa yol atama algoritmasının ne kadar kararlı olduğu ve ağda meydana gelebilecek hatalar karşısında alınacak önlemler tartışılmaktadır. Son bölümde elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Eklerde ise yaygın olarak kullanılan en kısa yol algoritmalarının java kodları verilmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In the light of the principles of general network theory, this work investigates communication of information over a network through the shortest possible path, with minimum cost, minimum loss of information, and maximum efficiency. The dissertation consists of five chapters. The first chapter introduces the reader to the networking devices, and the general algorithms and techniques for determining the optimum path. In Chapter 2, the more commonly used path optimization algorithms are explained in detail in a formal, mathematical style. Chapter 3 concertrates on how a determined path is registered with the network management system, and how to treat the problem of broken network links. In Chapter 4, two issues are discussed, namely the precautions against failures in the network, and the stability of the selected shortest path routing algorithm. The final chapter involves the conclusions obtined as a result of this study. The appendices involve Java code for the common shortest path determination algorithms.