'Edirne İli hostein damızlık sığır yetiştiricileri birliğinin hizmetlerinin değerlendirilmesi'
The 'Evaluation of Edirne cattle breeding association's activities'
- Tez No: 105953
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET“Edirne Holstein Friesian Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği”20 üye ile 1996 yılı ocak ayında fiilen çalışmalarına başlamıştır. Yetiştiricilerin yoğun ilgisine maruz kalarak üye sayısını 2000 yılı sonu itibariyle 284'e ulaştırmıştır. Birlik başlangıçta 4 personel ile hizmet vermekte iken bugün 9 personelle hizmet sunmaktadır. Üye sayısının 20'den 284'e ulaşmasında ki en büyük etken piyasa fiyatı üzerinden pazarlanan damızlık düve satışlarıdır. Bu satışlar sayesinde üye yetiştiricilerin maddi problemleri bir nebze de olsa çözüme kavuşmuştur. Örneğin bir üyenin kendi başına Zonguldak iline satamayacağı düveyi, Birlik onun yerine üstelik ahırından alarak yapmaktadır. Bu da yetiştiriciyi son derece memnun bırakmaktadır. Ayrıca verilen hizmetlerden biri olan soy kütüğü kayıtlarının tutulması ile ellerinde ki mevcut hayvanlar kayıt altına alınmıştır. Başlangıçta 3.500-4.000 kg/yıl olan süt verimleri, 5.500-6.000 kg/yıl 'a yükselmiştir. Verilen teknik hizmetlerin başında zooteknistler tarafından hazırlanan rasyonlar ve silaj üretiminin arttırılması yönünde yapılan çalışmalardır. Birliğin kurulduğu ilk yıllarda gelirleri giderlerini karşılamaktaydı. Bunun en önemli nedeni Türk-Alman Teknik işbirliği çerçevesinde kurulan Enformasyon Sistemi Projesi ile, proje çalışmalarını desteklemek amacıyla Alman yetkililerinin Türkiye'de kurularak faaliyete geçirilen 7 il birliğine yaptıkları mali destekti. Ancak geçen süre içersinde projenin desteğini yavaş yavaş çekmesi, Birliği mali bir takım problemlerle karşı karşıya bırakmıştır. Bununla beraber, damızlık düve satışlarının hissedilir düzeyde azalması da eklenince birlik için oldukça zor günleri beraberinde getirmiştir. Günden güne üye sayısının artması da, verilen hizmetlerin artmasına bu da giderlerinin çoğalmasına yol açmıştır. Zamanla gelirleri giderlerini karşılayamaz duruma gelmiştir. Birliğin idari ve teknik çalışmalarına ve yönetim kuruluna yardımcı olması amacıyla bir koordinatörle anlaşılmıştır. Ancak istenilen hedefe ulaşılamamıştır. Birlik demokratik bir yönetim yapısına sahip ve bağımsız bir örgüt olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bağlamda devletin yönetimlerine müdahale ettiği, Hizmet Birlikleri, Tarım Satış ve Tarım Kredi kooperatiflerinden farklı bir yapıya sahiptir. Birlik başkanı ve üyeler bu yapıdan memnundur ve devamından yanadır. Birliğin gelişip güçlenmesi demek, üye yetiştiricilerin ve dolayısıyla ülke hayvancılığının sorunlarının çözüme kavuşması demektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Edirne Holstein-Friesian Cattle Breeding Association has began to work eventually with 20 members in January of 1996. The number of members has reached 284 by the end of 2000 due to the interest of milk prducers. The association had only 4 personnel at the beginning of establishment, now the association offers services to its members with 9 personnel. The reason why the number of members increased to 284 from 20 is the sale of breeding heifers with good prices on the merket. The economic problem of the members has been solved partly by these sales. For instance, individual member is not able to sell his heifer by himself to Zonguldak, but the association can sell it easily by taking the heifer in the barn. The producers are pleased very much by these sales. Besides, existing catties have been registered by means of genealogical tree records which is one of the important services offered by the organisation. At the beginning, milk yields per cow were 3500-4000 kg/year, now the yields increased to 5500-6000 kg/year. One of the most important services given to producers is to calculate ration formulations and the other is the activity regarding silage production for the farms. In the first years when the association was founded, the profits and costs were aqual. This was the result of financial support of a joint project named Information System Project which was carried on within the framework of Turkish-German Technical Co-operation in order to support project activities in 7 associations. But when the project's support gradually decreased, the association faced certain financial problems in time. At the same time, hard days came for the association with the decline in the number of heifer sales. In addition, increasing number of members led to extra services and expenses day by day. After a time, the revenues could not cover the costs. A contract was made with a manager for assisting association's managerial and technical works and board of directors. But the expected aims were not reached. The association has democratic structure and as an independent organization has been carrying out its activities. In this connection, it's different from service associations, agricultural sale cooperatives and agricultural credit cooperatives, their management are intervened by the government. Members and the president are glad of democratic management structure of the association and are in favour of the continuation. When the association becomes strong, the problems of the member producers and the problems of stockbreeding in the country are solved as well.