GATT tarım anlaşmasının Türk tarımına ve süt sanayine etkileri
Agricultural agreement for GATT which effects Turkish agricultural and industry
- Tez No: 105966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GATT TARIM ANLAŞMASININ TÜRK TARIMINA VE SÜT SANAYİNE ETKİLERİ Selma KA YALAK Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU 2001 Süt, içerdiği besin maddeleri ile zeka ve vücut gelişimine önemli katkısı olan temel besin maddesidir. Günümüzde geniş bir üretici ve tüketici kitlesine sahip olan süt ve süt ürünleri sektörü, kısa zamanda bozulma özelliği bulunan sütün, çeşitli teknolojiler uygulanarak işlenmesi, depolanması ve pazarlanmasını kapsayan önemli bir gıda sanayidir. Mevcut yapısı ve üretim miktarı ile (9,7 milyon ton/yıl) ülkemiz insanının ihtiyacını karşılamayan süt sektörünün, gerek nüfus gerekse beslenme bilinci ve gelir seviyesinde oluşan hızlı artıştan ileri gelecek talep artışım karşılaması bugünkü koşullarda mümkün görülmemektedir. Türkiye' de kişi başına yeterli süt ürünleri tüketiminin gerçekleşmesini sağlamak için çiğ süt üretiminin, zaman kaybetmeden en az 1 8 milyon ton/yıl kapasiteye ulaştırılması gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin beslenme açısından taşıdığı stratejik önemi, ülkemizde süt sektörünün nüfusun mevcut ihtiyacım karşılamaktan dahi uzak olan yapısını, ekonomik ve kültürel gelişme ile nüfus artışına bağlı olarak oluşan yeni talepleri, gelişmiş ülkelerin (özellikle AB) yurtiçi ihtiyaç fazlalıklarını pazarlayacak yeni pazar arayışlarını ve GATT Tarım Anlaşması ile süt üretim ve dış ticaretinde meydana gelen gelişmeleri dikkate aldığımızda, özellikle süt üretiminin artırılmasının kaçınılmaz olduğunu görürüz. Bu çalışmada, Türkiye'de süt sektörünün mevcut durumu ve uygulanan destekleme politikaları değerlendirilmiş, süt sanayicileri ile yapılan karşılıklı görüşmeler ile sektörün sorunları ve GATT Tarım Anlaşmasının sektörü nasıl etkilediği saptanarak çözüm önerileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis of Master GATT TARIM ANLAŞMASININ TÜRK TARIMINA VE SÜT SANAYİNE ETKİLERİ Selma KA YALAK The University of Trakya Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Advisor: Yrd. Dr. Okan GAYTANCIO?LU 2001 Milk is the comman food mineral which has a big addition to the body growing with the food minerals inside it. Today, milk and milk products sector hove a big consumer and producer mass. This is an important food industry contoins processing this easy corruptable food using tecnologies, staring and marketing it. With it's known body and producing amount (9,7 millions tones/year), the milk sector can't cover the needs of our country people's growing request because of the growing of the population, nourishing known and the growing of the income level. In Turkey, for producing of raw milk must reach at least 18 millions tones/year. When we take into consideration of strategical importance of milk and milk products for nourishing, the body of the population which can't cover it's known needs, new requests formed by being connected to the economical and cuitural growing, new markatplaces searching to marketing the (country-inside) need excesses of developed countries (specially AB), developing happened in the GATT Forming Agreement and milk producing and outside commerce, specially the growing of milk producing is inevitable. In this work, the place of the milk sector and supporting politics in Turkey utilized, the problems of the sector and how the GATT Farming Agreement effected the sector fixed by the interwieus that made with industrialists and it is tried to build some solving ways.