Çanakkale merkez ilçedeki kapalı süt sığırı ahırlarının yapısal durumlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the investigation of the construction properties of stall type dairy cattle barns in Çanakkale control town region
- Tez No: 105965
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Dünyada her geçen gün artan nüfusa karşın yaşamın sürekliliği için gerekli kaynakların azalması bilim adamlarını, en az girdi ile en fazla verimi elde etmeye zorlamaktadır. Diğer sektörlerde olduğu gibi hayvancılık sektöründe de amaç aynıdır. Hayvanlardan elde edilen verimin artırılması ise, yüksek verimli hayvanların elde edilmesi, daha iyi beslenmesi, hastalık ve zararlılara karşı daha etkin mücadele edilmesi yanında hayvanların optimum çevre koşullarını sağlayabilecek barınaklarda barmdınlmalan ile mümkün olabilecektir. Süt sığırları için barınak yapımının amacı, öncelikle hayvanları uygun olmayan çevre koşullarından korumak, onlar için uygun bir yaşama ortamı oluşturmak ve fonksiyonel bir planlama ile de zaman ve iş gücünden ekonomi sağlamaktır. Sığır yetiştiriciliğinde yapılan yatırımın önemli bir bölümünü ahır inşası oluşturmaktadır. Bu nedenle ahırların amaca uygun, pratik, kullanışlı, etkili ve ekonomik olması büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde yapılan çalışmalar, ahırların planlanmasında çeşitli hataların yapıldığım ve planlama ilkelerine yeteri kadar uyulmadığım göstermektedir. Bunun nedeni, sığır yetiştiriciliğinde genellikle genotip ıslahı ve besleme konulan üzerinde durulması, çevre koşullarının dolayısıyla ahır planlamasının hayvan sağlığı ve verimi üzerindeki etkilerinin ikinci plana bırakılmasıdır. Ayrıca, ülkemizde az da olsa araştırması yapılan ve ikinci planda bırakılan ahır planlamasının sonuçlan ve konu ile ilgili öneriler kağıt üzerinde kalmakta, yetiştiriciye ulaşmamaktadır. Bu çalışmada, Çanakkale Merkez ilçeye ait köylerde bulunan kapalı tipte süt sığın ahırlanmn; yapı elemanlan, çevre ve alt yapı koşullarının yeterliliği ile planlama ilkelerine uygunluğu yönünden mevcut durumlan incelenerek, projeleme hatalan belirlenmiştir. Yapılan ölçüm ve gözlemler sonucunda, ahır konumlandınlmasmda, ahır tabanı ile gezinti avlusu tanziminde ve yapı elemanlannın boyutlandınlmasında gerekli planlama ilkelerine yeteri kadar uyulmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Decreasing in the resources for life inspite of the increase in population enforced the scientists to obtain the maximum yield with minimum input. This is same in dairy sector as well. Increasing the yield in cattle, can be possible by abstaining the high yielding animals, good feeding, protection against infection and put them in barns which have optimum conditions. Aim of the dairy cattle barns is firstly protect them against unsuitable environmental conditions, constitute them a suitable living environment and get economy from time and labor. Studies about planning barns in our country shows that some mistakes have been done and planners did not obey the principles about planning. Since the importance of the environmental conditions and consequently barn planning stay at the secondary position at dairy these negatives can be seen. And also, few studies about the subject stay on the papers so can not transmit to growers. In this study, construction elements, environments and substructure conditions and fitness of planning principles of covered type dairy cattle barns at Çanakkale center villages were observed and project mistakes were determined. Conclusion of the measurements and observations showed that the barns did not conform the required planning principles, on barn establishment, barn floor and paddock and dimensioning the construction elements also.