Ülkemiz inşaat sektöründe gazbeton kullanımı
The use of AAC in Turkey's construction sector
- Tez No: 105973
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET İnşaat teknolojisi son yıllarda büyük bir gelişme süreci içerisindedir. Her alanda çok sayıda malzeme üretimi mevcuttur. Ancak bu farklı malzemelerin özellikleri tam ve doğru olarak bilinmedikçe mimarların doğru malzeme seçimi yapmaları imkansız hale gelecektir. Büyük şehirlerin oluşması, çok katiı yapılara olan eğilim, deprem gibi doğal afetler sonucu oluşan risklerin büyük boyutlara ulaşması gibi sebepler, yeni malzemeler ile ilgili gelişmeleri daha da hızlandırmıştır. Bu araştırmalar sonucunda inşaat sektörüne giren malzemelerden biri de gazbetondur. Yaklaşık 100 yıl önce başlayan sistematik bir gelişmenin ürünü olan gazbetonun Türkiye'deki üretimi ilk defa 1966 yılında gerçekleşmiştir (8). Ülkemizde 1989 yılına kadar sadece bir tesiste üretilen gazbeton, günümüzde ise YTONG, ÇİMENTAŞ ve NUH BETON adlı firmalar tarafından üretimine devam edilmektedir. Bu çalışmada amaç, gazbetonu tanıtmak, pzellikle ülkemizde üretilen gazbetoıt ürünlerin fiziksel özellikleri hakkında ölçüm sonuçlarına dayalı bir araştırmayı ve değerlendirmeyi gerçekleştirmektir.“ Ülkemiz İnşaat Sektöründe Gazbeton Kullanımı ”başlıklı bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde, konu ile ilgili genel bilgiler verilerek geçmişten günümüze gazbetonun tarihçesi ve gelişim süreci anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, gazbetonun bileşenleri tanıtılarak gerekli bilgiler verilrriektedir. Gazbetonun iç yapısı tanıtıldıktan sonra gazbetonun üretim teknolojisi anlatılmıştır.XI Üretim sırasındaki; hammaddenin kalıplara dökülmesi, malzemenin kesilmesi, kür uygulaması, parçalara ayrılması, paketlenmesi ve depolanması aşamaları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu aşama için Trakya Bölgesi'nde Tekirdağ Saray'da bulunan Ytong fabrikası, İzmir'de bulunan Çimentaş fabrikası gezilerek fotoğraflar çekilmiştir. Nuh Çimento fabrikası ile gerekli organizasyon sağlanamadığı için gezilememiştir. Gazbetonun üretim aşamaları ile tanıtılmasından sonra, TSE 453 standartına göre sınıflandırılması verilmiştir. Bu bölüm gözlem, görüşme ve kaynak taraması sonucu oluşmuştur. Dördüncü bölümde gazbetonun ürün özelliklerinden bahsedilmiştir. Bu bölümde uluslar arası makalelerden elde edilen bilgiler doğrultusunda, fiziksel özellikleri bakımından; gazbetonun ısı iletkenliği, ısıl atalet davranışları ve neme karşı göstermiş olduğu değişimin malzeme iç yapısına bağımlılığı da incelenmiştir. Mevcut kaynaklar gazbetonun ürün özelliklerinin sadece yoğunluğa değil, ısı iletkenliğine, ısı kapasitesine, gözenekliliğine, ortalama gözenek büyüklüğüne ve malzeme yapısı değişikliğine bağımlı olduğunu ifade etmektedirler. Tezde verilen bu bilgilerden sonra, beşinci bölümde ise; ülkemizde üretilen gazbetonlarm su karşısındaki davranışlarının deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için de, gazbeton üreten üç farklı firmadan numuneler alınarak iki farklı dönemde deneyler yapılmış ve sonuçlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Gazbetonun su karşısındaki davranışları; higroskopik denge nemliliği, su emme değerleri, doyma nemliliği ve kuruma davranışı başlıkları altında ayrı ayrı ele alınmıştır. Sonuçlar tablo ve grafiklerle açıklanmıştır. Beşinci bölümde ayrıca alternatif malzeme ile karşılaştırma açısından bir ön deney kapsamında deneysel çalışma yapılmıştır.xn Duvar malzemesi olarak gazbeton ve tuğla kullanılmış olan iki ayrı evde sıcaklık ölçümleri alınmıştır. Sonuçlar tablo ve grafiklerle verilmiştir. Altıncı bölümde ise, literatür derlemesi ve deneysel çalışmaların sonucu elde edilmiş bilgilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Gazbetonun su karşısındaki davranışları incelendiğinde,gazbetonun belli bir higroskopik davranış gösterdiği belirlenmiştir. Su emme değerleri, doyma nemliliği vb. büyüklükler için ilgili standartlarda sımr değerler ve bu sımr değerlerin değişim aralıklarının belirtilmediği görülmüştür. Firma broşürlerinde de bu şekilde bir değer aralığı ve sınırlaması verilmemektedir. Ancak tez çalışmaları kapsamında deneyler tekrarlandığında, sonuçların birbirinden normal şartlarda beklenenin ötesinde bir dağılım gösterdiği gözlemlenmiştir. Sabit yoğunluklara sahip numunelerde deney sonuçlarında görülen bu dağılım, ilgili özellikler yoğunlukla birlikte, gözenek miktarı, boyutu ve dağılımdan etkilendiği şeklinde yorumlanmıştır. Numunelerde iç yapı ile ilgili bu özelliklerin değişmesi, deney sonuçlarında da dikkat çeken dağılımlara sebep olabileceklerdir. Numunelerin su emme değerlerinde yaklaşık % 10' a varan bir dağılım gözlenmiştir. Doyma nemliliğine ise 7-9 gün arasında değişen zamanlarda ulaşılmıştır. Numunelerin kuruma hızlarının ise atmosfer şartlarına bağlı olarak oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bir ön deney niteliği taşıyan ısıl atalet ile ilgili çalışmada da, gazbeton ve tuğla duvarların birbirine yakın özellikler göstermesine rağmen, tuğla duvarların gazbetotı duvarlara nazaran biraz daha büyük sapmalar gösterdiği görülmüştür. Son bölümde ise, teorik bilgilerle, deneysel çalışmalar sonucu ortaya çıkan sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. Mevcut bilgilerdeki yanlış değerlendirmeler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
xm SUMMARY Autoclaved Aerated Concrete (AAC) is a product of systematic development during the last 100 years. In Turkey commercial production started in 1966. Although AAC was produced by only one company until 1989, nowadays, YTONG, ÇİMENTAŞ and NUH BETON companies continue to produce AAC. This work entitled“The use of AAC in Turkish Construction Sector ”comprises six chapters. In this work, a literature review on some physical properties of AAC is given, and the effect of water on the properties and its thermal behaviour (thermal inertia) arö experimentally studied. General information about AAC and a short history of development are given in the first and the second chapters. In chapter 3, pouiring of the raw materials into moulds, cutting of the material, autoclaving, separation into parts, packing and storing stages during the production have been described. The production stages of AAC and a classification of AAC according to TSE 453 Standart is given. In chapter 4, the properties of AAC has been mentioned. Thermal coefficient behavior of thermal inertia and length variation moisture content of AAC have been cited qusting from internationally recognized articles. Theoretical information and the effect of water content on the properties, of AAC produced in Turkey has been investigated. Experiments were carried out in two different periods by using the specimens obtained from three different companies.XIV In chapter 5, the results of an experimental work on two houses are given. Temperatures were measured in two different houses of which wall materials were made of AAC and brick. Results are given in tables and graphs. The results of the theoretical and the experimental studies are discussed and conclusions are listed in chapter 6..