Tekirdağ merkez ilçede gıda perakendeciliği faaliyetlerinin değerlendirilmesi
Determination of food retailing activities in Tekirdağ
  1. Tez No: 105976
  2. Yazar: HAKAN GÜRSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tekirdağ Merkez İlçede Gıda Perakendeciliği Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi Hakan Gürsel Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanm Ekonomisi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu 2001, Sayfa 45 Bu çalışmada, Tekirdağ Merkez İlçede son 10 yıllık süre içinde değişen gıda perakendeciliği sektörü ve tüketicilerin bunlara karşı tutumları incelenmiştir. İlk olarak perakendeciliğin gelişmiş dünya ülkelerindeki değişimi incelenmiştir. Ardından Türkiye'deki gelişmelerden bahsedilmiş ve Tekirdağ Merkez ilçedeki gıda perakendeciliğinin değişimi mevcut piyasa koşulları ve işletmeler incelenmiştir. Son olarak, tüketicilerin gıda perakendecilerine karşı tutum ve davranışları, onları nasıl algıladıkları, güçlü ve zayıf yönleri incelenmiştir. Perakendeci düzeyinde Tekirdağ Merkez İlçe pazarında faaliyet gösteren işletmelerin yapıları ve işletme faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmanın tüketici düzeyinde tüketicilerin perakendeci işletmelere karşı tutum ve davranışları analiz edilerek sektördeki firmaların durumları belirlenmiştir. Bununla birlikte alış veriş sıklığı, bir kerede harcanan miktar, tercih edilen mağazalar, harcamanın ürün gruplarına göre dağılımı gibi temel göstergeler belirlenmiştir. Ayrıca tüketicilerin bazı kriterler açısından firmaların nasıl değerlendirdikleri, birbirleri arasında hangi kriterlere göre tercih yaptıkları saptanmıştır. Yapılan faktör analizi sonucunda tüketicilerin perakendecilere karşı tutum ve davranışlarının altında yatan faktörlertespit edilmiştir. Özellikle Maxi "Hipermarket'in diğer mağazalardan farklı olarak algılandığı' analizlerde ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak Tekirdağ Merkez İlçedeki gıda perakendeciliği Türkiyede'ki değişen kalıplara ister istemez ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Zaman içinde bakkalların yerini büyük bakkallar, son yıllarda ise hızlı bir gelişme ile büyük bakkalların yerini de süpermarketler ve hipermarketler almıştır. Gelecekte şehrin gıda perakendeciliği piyasasını hipermarket gibi perakendeci tiplerinin ele geçirmesi ve bakkalların ise sayılarının günden güne azalarak ekstrem ihtiyaçların karşılandığı işletmeler halinde varlıklarını sürdürmeleri beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY M asi er Thesis Determination of Food Retailing Activities in Tekirdağ Hakan Gürsel Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Professor Okan GAYTANCIO?LU 2001, 45 pages Changes of food retailing in Tekirdağ last decade and consumers' attitudes towards these retailers has been determined in this research. Firstly, changing of developed countries' retailing has examined. However, development of Turkish retailing has deeply examined and Tekirdağ food retailing has determined by firm and market condition base. Finally, comsumer attitudes towards food retailers and perceptions and also firms' weak and strong positions has studied. Firms' structure and activities has studied from the point of retailer For the determined of firms' position in consumer base, consumer attitudes towards firms has investigated with some factors. However, basic figures such as shopping frequency, spending for once, preferred stores and distribution of spendings by product category etc has determined. Besides, which factors affected to store preferences has determined with factor analysis. Factor analysis indicated that the underlying factors affected to consumer attitudes towards retailers. Especially, Maxi has percieved very different from other competitors with all analysis. Consequently, the changes of food retailing format in Turkey influenced Tekirdağ food relailers" structure. Traditional groceries and small supermarkets has to converged modern food reatilers. And also, the number of groceries has been decreasing last years.