Trakya bölgesinde ayçiçeği ekim makinaları imalat sanayinin durumu, sorunları ve ayçiçeği ekim makinaları talep projeksiyonu
  1. Tez No: 3447
  2. Yazar: NEJAT ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
93 9- ÖZET Bu çalışmada Trakya bölgesindeki ayçiçeği ekim makinaları imalât haneleri incelenmiş ve bu imalâthanelere ait bilgiler toplanarak, durum ları ve sorunları bütün yönleri ile ayrıntılı olarak ortaya konmaya ça lışılmıştır. Genelde tek tek bilinen sorunlar sistematik olarak belir tilmiş, aynı zamanda çözümler üzerinde durulmuştur. Ayrıca Trakya bölge sinde ekim makinaları için talep projeksiyonu çıkarılmıştır. İmalâtçıların incelenmesi amacıyla ilk iş olarak bölgeye gidilmiş, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Birliği' nden imalâtçı ların adresleri alınıp aynı zamanda il ve ilçe bazında araştırma yapıl mıştır. Daha sonra imalâthanelere ait bilgilerin elde edilmesi ve bu imalâthanelerin incelenmesi amacı ile adresleri alınan imalâtçılar ziya, ret edilmiştir. Ziyaret sırasında Ek-l'de örneği verilen anket formunun ışığı altında ilgili yetkililerle görüşülmüştür. Trakya bölgesindeki ekim makinalarının talep projeksiyo nunun çıkarılmasında ise traktör talebi esas alınarak, ayçiçeği ekim ma- kinası projeksiyonu traktörle ilgili olarak tayine çalışılmıştır. Bu he saplamalarda tarım sektörünün gelişme hedeflerine bağlı olarak, işlenen arazimizin hektarı başına düşen traktör gücü esas alınarak buna göre gerekli traktör parkı ve traktörle orantılı olarak ekim makina- sı parkı saptanmıştır. İmalâthanelere ait bilgilerin toplanması amacıyla yapılan ziyaret ler ve karşılıklı görüşmeler sonucunda elde edilen bilgilerin değerlen dirilmesi ile Trakya bölgesinde gerçek anlamda büyük denebilecek ayçiçe ği ekim makinası imâl eden işletmenin olmadığı görülmüştür. Bölgede orta büyüklükteki imalâtçıların yanı sıra küçük tipte atölyelerde imalâtın gerçekleştirildiği gözlenmiştir. İncelediğimiz imalâtçılar içerisinde ileriye dönük ciddi çalışmalar yapmaya başlamış ve sürdürecek olan bir tek imalâtın olduğu görülmüştür. Bu firma aynı zamanda pnömatik ekim ma kinası imalâtına başlamış ve ağırlıklı olarak önümüzdeki senelerde de imâlini düşünmektedir. Diğer imalâtçıların bir kısmı ise imalâtta deği şiklik yapmalarının rizikolu olacağını, bir kısmı ise önceki imalâtını devam ettirmeyi düşündürmektedir.9H Trakya bölgesindeki imalâtçıların bugün için finansman, araştırma- geliştirme, kalifiye işçi ve personel, hammadde temini ve bunların kali te sorunu ile kalite kontrol, standardizasyon, kapasite kullanımı gibi konularda sorunları olduğu görülmüştür. İmalâtçıların en önemli sorunla rından birisi ise plânlama çalışmalarının olmayışıdır. Trakya bölgesi n,d e kir ekim makinalarının talep projeksiyo nunun çıkarılmasında yapılan hesaplamalar sonucunda; 2000 yılı için böl gede 82 563' (Adet) traktörün olacağı saptanmış ve buna bağlı olarak da ekim makinalar.ı parkının 104029 (Adet) olacağı tahminlenmiştir. Ayçiçeği ekim makinası için hesaplanan bu değerlerin içerisinde hem hu bubat ve hem de ayçiçeği tohumlarını eken universal ekim makinalarının olabileceği ve pnömatik ekim makinalarının önceki yıllara göre oransal olarak artış göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
95 10- SUMMARY At this experiment, the drilling machine factories on Trakya region have been analysed and the positions and the problems of them have been investigated. Generally, the problems were put forward sisteraatically. Also the desire projections of those machines were investigated. First of all, the region has been visited, and with the help of the addresses of manufacturers-^ research was made at the county and city basis. For a detailed information about them, they have been visited and contacted by the inquiry forms (see App.I). For determining the desire projection of drilling.... machines, the tractors' demand was taken as the basis. Due to the object of development, the tractor power per hectare was taken and the park requirement of the tractors and proportionaly of the drilling machines were determined. As a result of the visits and meetings to manufacturers, it has been seen that there are not any great factories. At the region, the production has been made on the mid-size factories beside the little- size ones. Only one of the manufacturers has been studying on the future of the drilling machines and this one also has begun to produce the pnomatic machines. The others has been thinking the risk to change on production and thinking to stop the production. It has been seen that the manufacturers on Trakya region have had problems on finance, research and development, qualified labour, confidence of resources, quality control, standardization and use of capasity. Additionally the main promlem is the deficiency on planning the production. As a result of the calculations from the desire projection, for the year 2000, there would be 82 563 tractors and due to this 104 029 drilling machines. Here, for drilling machines, it has been thought that there would be universal drilling machines which plant both cereals or sun-flower seeds. And also the number of pnomatic drilling machines would be increase year by year, rationally.