Edirne İli İpsala-Enez ilçeleri kıyı şeridi tarım alanlarındaki taban suyu karakteristiklerinin ve deniz suyu girişiminin belirlenmesi
Investigation of ground water characteristics and sea-water intrusi an along the coastal region of Edirne İpsala-Enez arable lands
- Tez No: 105986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KONUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu araştırma İpsala Ovası içerisinde yer alan yüksek verim potansiyeline sahip ancak yüzeysel taban suyu ve tuzluluk problemleri nedeniyle verimi düşmüş, yer yer tarım dışı bırakılmış Cimra ünitesindeki drenaj problemlerinin kaynağının teşhisi ve pratik çözüm yollarım belirlemek için 2000 Nisan 2001 Mart dönemlerinde yürütülmüştür Bu amaçla belirtilen periyotta, yetiştirme sezonunda kritik dönemlerde taban suyu derinlik ve kalite haritalarını çıkarmak suretiyle yetiştiricilik açısından tehlikeli olabilecek bölgeler tespit edilmiştir. Bunun yanında, taban suyu eşyükselti eğrilerinin yıl içerisindeki değişimine dayanarak taban suyu hareket yönü, miktarı ve deniz suyu girişimi oranlan belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, araştırma alanında taban suyu derinliğinin yetiştirme sezonu süresince kritik limitlerde (1.0 m'nin altmda) olduğu bulunmuştur. Tabansuyu tuzluluğu ise sahanın % 46'smda izin verilebilir seviyenin (5000 micromhos/cm) üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanında taban suyu dinamik dengesi deniz seviyesinin altında olup, akım yönü doğu ve batıdan orta kısımlardaki tahliye kanalına doğru olmaktadır. Taban suyu dinamik dengelerinin deniz seviyesinden daha düşük olmasına rağmen, alanın denizden yaklaşık 9-10 km kadar uzak olması ve arada başka gözlem kuyularının bulunmaması nedeniyle deniz suyu girişimi hakkında kesin bir sonuca varmak mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, ground water characteristics of Cimra unit located in Great İpsala plane having high yield potential but impeded due to shallow and saline ground water levels were investigated. For this reason, ground water levels in the observation wells were recorded during April 2000 through March 2001. Groundwater counter and quality maps were drawn and critical regions in the research area were obtained during the growing season in respect to groundwater depth an salinity. In addition the quantity and direction of ground water, the possibility of sea water intrusion were obtained. As a result, depth and quality of the ground water in the research area were found to be within the critical limits. The limits for the depth and the quality were 1.0 m and 5 000 micromhos /cm, respectively. The static level of the groundwater in the area was all below the mean sea level and flow direction was from two sides to the middle where the outlet point is located. The static groundwater level, being below the mean sea level, implies that there is a possibility of sea water intrusion. However, because the research area is about 9-10 km away from the sea and no observation well are opened in between them, it is not clear to say that sea water intrusion occurs.