Islah çeliklerinde, ısıl işlem parametrelerinin yorulma limitine etkisi
The Effect to the fatigue limit of heat treatment parameters in improved steels
  1. Tez No: 106070
  2. Yazar: MURAT ÇÖKELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ YILMAZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ill ÖZET Metal veya katılar, değişken gerilmelerin etkisinde bırakıldıklarında, gerilmenin statik uygulamaları durumunda ve emniyetli gerilme seviyelerinde, malzemede çatlak başlaması ve yayılması nedeniyle hasar meydana gelir. Deneylerde; Asil çelik sanayi tarafından üretimi yapılmış 42CrMo4 (SAE 4140) ıslah çeliği kullanılmıştır. Malzeme ısıl işlemsiz, orijinal numune şeklinde temin edilmiştir. Bu malzemeden altı değişik grupta, altışar adet yorulma numuneleri, ikişer adet çekme numuneleri hazırlanmıştır. İlk grup; orijinal şekliyle, ikinci ve üçüncü grup; 850“C'dan su verilip 500 ve 650 ”C'da temperlendi. Dördüncü ve beşinci grup; 900“C'da su verilip yine 500 ve 650 ”C'da temperlendi. Son gruptaki numuneler ise 860 "C'da normalize işlemine tabi tutulmuştur. Aynı ısıl işlem sıcaklıkları çekme numunelerine de uygulanmıştır. Su verme işlemleri neticesinde her gruptaki malzemelerin çekme ve akma değerlerine göre yorulma numuneleri dönen eğmeli yorulma deneyine tabi tutulmuşlardır. Bu çalışmada malzemelerin yorulma ömrü açısından en uygun ısıl işlem parametreleri belirlenerek malzeme israfını önlemek amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: 42CrMo4, Su Verme, Temperleme, Yorulma Deneyi, Isıl İşlem Parametreleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT When a variable stress or statical application position is applied metals and solids can be deformation is occur. 42CrMo4 (SAE 4140) steel is used for experiments which are produced by Asil Stell industry. Materid is original parts without non-heating processing. This materials is classified in to six groulas; six parts is used for fatigue experiment and two parts used for tensile stress experiment. First groub use with original type, second and third groub is cooling 850°C and 500 °C-600° C anneated. Fourth and fifth groub is cooling 900 °C and 500 °C - 650 °C anneated. Last groub elements is also normalized 860 °C. The same heating temperature is applied for tensile stress parts. After cooling the each groub matarials are applied rotation fatigue testing for each tensile and flow stress values. In this study the best oven temperature is found for the materials fatigue life. KEY WORDS: 42 CrMo 4, Cooling, Anneated, Fatigue Testing, Anneating Parameters.