Mermerlerin ana oksit bileşenleri ile renk ilişkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 106142
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL ZEDEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MERMERLERİN ANA OKSİT BİLEŞENLERİ İLE RENK İLİŞKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mustafa Özcan Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr Veysel ZEDEF 2002, 45 Sayfa Juri:Prof. Dr Sedat TEMUR Doç. Dr. M. Kemal GÖKAY Yrd. Doç. Dr Veysel ZEDEF Bu çalışmada, mermer renkleri ile mermer bünyesinde bulunan anoksidal bileşiklerinin % dağılım değerleri incelendi. Mermer bünyesinde en çok bulunan MgO, CaO, SİO2, AI2O3 ve Fe2Û3 bileşenlerinin mermer rengi üzerindeki etkileri araştırıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda mermer renk değerleri ile MgO, CaO, SİO2, AI2O3 ve Fe2Û3 anoksidal bileşikleri arasında korelasyon katsayıları bulundu. Yapılan hesaplamalar sonucunda MgO, CaO ve Fe2Û3 bileşikler ile mermer renk değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Korelasyon katsayısı değerleri bu bileşikler için sırayla MgO-mavi renk kodu = 0,7315, MgO-kırmızı renk kodu=0,5758, MgO-yeşil renk kodu=0,7688, CaO-mavi renk kodu=0,4865, CaO- kırmızı renk kodu=0,8001, CaO-yeşil renk kodu=0,6704, Fe203-mavi renk kodu=0,5941, Fe203-kırmızı renk kodu=0,5411, Fe203-yeşil renk kodu=0,6531 olarak bulundu. SİO2 ve AI2O3 için anlamlı bir ilişkiyi ifade edecek korelasyon bulunamadı. Sonuç olarak mermer renkleri ile MgO, CaO arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki, Fe2Û3 ile de anlamlı ve negatif bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu bileşiklerin mermer rengi üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT High Licence Thesis INVESTIGATION OF RELATION BETWEEN MARBLE COLORS AND THEIR MAJOR OXIDE CONTENTS Mustafa Özcan Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor: Asst.Prof.Dr. Veysel ZEDEF 2002, 45, Page Jury: Asst.Prof.Dr.Veysel ZEDEF Prof.Dr Sedat TEMUR Asst.Prof.Dr. M.Kemal GÖKAY In this study, the relation between colors of marble and their chemical compounds were investigated. Chemical agents of CaO, SİO2, AI2O3, Fe203 and MgO of marbles was undertaken to see the effect on color. It is found correlation coefficient between color codes and major oxide compounds. It is found meaningful relations between color codes and MgO, CaO and Fe2Û3 contents. The correlation coefficient values are : MgO-blue color code = 0,7315, MgO-red color code = 0,5758, MgO-green color code =0,7688, CaO-blue color code = 0,4865, CaO-red color code =0,8001, CaO-green color code =0,6704, Fe203-blue color code =0,5941, Fe203-red color code = 0,5411, Fe203-green color code =0,6531. There is no meaningful correlation between SİO2, AI2O3 and marble colors. As result, there has been a positive correlation between marble colors and MgO-CaO, and a negative correlation with Fe203. As a consequence of these, the contents of MgO, CaO and Fe203 of marbles are directly effect the color of marbles.