Damla sulamada farklı damlatıcı debilerinin toprak profilinde nem dağılımına etkisi
The Effect of different emitter discharges on moisture distributions in soil profile
  1. Tez No: 106143
  2. Yazar: BİLAL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doktora Tezi DAMLA SULAMADA FARKLI DAMLATICI DEBİLERİNİN TOPRAK PROFİLİNDE NEM DAĞILIMINA ETKİSİ Bilal ACAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet KARA 2001, Sayfa: 90 Jüri: Prof. Dr. Mehmet KARA Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. M.Ali TOKGÖZ Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Yrd. Doç.Dr. Ramazan TOPAK Bu araştırma Karaman yakınında Kanalet yolu üzeri olarak bilinen Çavuş Mevkisindeki bir elma bahçesinde killi-tın toprakta damla sulamada farklı damlatıcı debileri, basınç ve sulama seviyelerinin profilde nem dağılımına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada farklı debi ve basınçlarda (0.75 ve 1.0 atm.), faydalı suyun %30' u ve %50' si tüketildiğinde olmak üzere iki farklı nem seviyesinde sulama yapılmıştır. Ayrıca, araştırmada kullanılan damlatıcıların imalat kalitesi ve su dağılım yeknesaklığı da araştırılmıştır. Araştırma sonunda, profildeki ıslatma deseninin şekline basınçtan ziyade damlatıcı debisi ve sulama suyu seviyelerinin etki ettiği belirlenmiştir. 2 L/h damlatıcı debisi uygulamasının 4 L/h ' a göre aynı işletme şartlarında toprağın nem miktarını daha fazla artırdığı bulunmuştur. En yüksek nem miktarı 0-30 cm derinlikte bulunmuştur. Genel olarak toprak nem miktarı 0-30 cm ile 30-60 cm derinliklerde birbirine yakın olmasına karşılık 60-90 cm derinlikte oldukça düşük bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre, damlatıcılar imalat kalitesi yönünden iyi ve zayıf tip damlatıcılar olarak sınıflandırılmıştır. Damlatıcıların yeknesaklık katsayıları % 89.0 - 97.5 arasında bulunmuş olup buna göre su dağılımı çok iyi ve iyi olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Elma, damla sulama, toprak su içeriği, nem dağılımı,yeknesaklık, damlatıcı debisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT EMITTER DISCHARGES ON MOISTURE DISTRIBUTIONS IN SOIL PROFILE Bilal ACAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Mehmet KARA 2001, Page: 90 Jury: Prof. Dr. Mehmet KARA Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. M.Ali TOKGÖZ Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Assist. Prof. Dr. Ramazan TOPAK This research was conducted in nearby Karaman called Çavuş place for an apple trees irrigated trickle irrigation to determine the effects of different emitter discharges, pressures and irrigation levels in clay-loam textured soils on moisture distributions in soil profile. In this study, water was applied to plants in two moisture levels (depletion of 30 % and 50 % of available water capacity, AWC) by using different emitter discharges (2-4 L/h) and pressures (0.75 and 1.0 atmosphere). In addition, the emitter manufacturing quality class and water distribution uniformity were investigated. The field work showed that the shape of the wetted area in profile varied from emitter discharge and irrigation level instead of pressure. The moisture content was higher in 2 L/h emitter discharge comparison to 4 L/h. The highest soil moisture content was measured in 0-30 cm soil depth. In general, the soil moisture was almost equal in 0-30 cm and 30-60 cm but, it was lower in 60-90 cm soil depth. According to the results, the emitter manufacturing quality class varied from good to poor. The uniformity coefficient was found as 89.0 %- 97.5% and water distribution was found as in the range of between perfect to good. KEY WORDS: Apple, trickle irrigation, soil water content, moisture distribution, uniformity, emitter discharge.