Çanakkale civarındaki alkalili hammaddelerin seramik yer karosu üretiminde kullanımı
Application of alkaline containing raw materials from Çanakkale region in the production of floor tiles
  1. Tez No: 106318
  2. Yazar: İLHAN AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Giderek azalan kaliteli hammadde kaynaklarına alternatif, yeni ve ucuz hammadde kaynaklan bulmak her sanayi kolunun en önemli hedefidir. Bu gaye ile seramik yerkarosu çamur-bünye reçetesinde düşük sıcaklıklarda vitrifikasyonu sağlamak amacıyla kullanılan ve alkali oksit bileşikleri içeren alkalili hammaddelerden Çanakkale yöresinde bulunan, bazı feldspatik hammadde kaynaklarının seramik çamur reçetesinde kullanımı araştırılmıştır. Araştırma konusu olan hammaddelerin çeşitli oranlarından oluşan seramik reçeteler ile vitrifikasyon sağlayıcı olarak kullanılan, yüksek kalitedeki feldspatların çeşitli oranlarından oluşan seramik reçeteler değişik seramik yerkarosu pişirim sıcaklıklarında pişirilmişlerdir. Bu işlemlerin sonucunda ele geçen numunelerde önemli vitrifikasyon göstergesi olan, pişme küçülmeleri ve su emme özellikleri ölçülmüştür. Alternatif hammaddelerin değişik oranlarından ve değişik pişirim sıcaklıklarından elde edilen bu sonuçlar feldspatların sonuçlarıyla karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important aim of each industry is to find alternative new and cheep raw materials sources for continually reducing of high quality, raw materials sources. For this goal, this research has been made utilizing of some feldspathic raw materials called alkaline raw materials from Çanakkale region containing alkali oxide in the ceramic body recipe with the aim of vitrification at low temperature. The ceramic body formulations made have from these raw materials in various ratios have been fired with different firing regime for floor tile production together whit the body formulations using high quality of feldspar. From the samples, measurement has been made for shrinkage and water absorption, which is the important vitrification causes. Comparison has been made from the results of both body formulations containing alternative raw materials and high quality feldspar.