Çanakkale civarindaki Lacerta trilineata bedriaga, 1886 (Sauria:Lacertidae) populasyonlarinin taksonomisi ve biyolojisi
The taxonomy and biology of Lacerta trilineata bedriaga, 1886 (Sauria:Lacertidae) populations in the vicinity of Çanakkale
  1. Tez No: 259587
  2. Yazar: SEMİH ÜSTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Lacerta trilineata türünün tartışmalı olan kuzeybatı populasyonları, morfolojik ve büyüme parametreleri bakımından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, Çanakkale ve çevresindeki L. trilineata morfolojik özellikler bakımından L. t. dobrogica alttürüne daha yakın bulunmuştur. Ayrıca iskelet kronolojisi yöntemi kullanılarak Çanakkale civarından elde edilen örneklerin yaşları hesaplanmıştır ve baş+gövde uzunluğu ile yaş parametreleri arasında doğru bir orantının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dubious northwestern population of Lacerta trilineata species has been evaluated morphologically and in regards to growing parameters in detail.In conclusion, the samples of Lacerta trilineata around Çanakkae has been morphologically found closer to the Lacerta trilineata dobrogica subspecies. Also, ages of the samples collected around Çanakkale has been calculated by using skeletochronology method and a direct proportion has been found between the age and head+body length.