Moment yöntemi ile dipol anten ve dizilerin bilgisayar destekli tasarım ve analizi
Computer aided design and analysis of dipole antennas and arrays by means of the method of moment
- Tez No: 106448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAYDAR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Elektromanyetik yayıhm ve saçılım olaylarında ortaya çıkan sınır değer problemlerinin analitik yoldan çözümü her zaman tam olarak doğru sonuç vermeyebilir. Analitik yoldan yapılan bu tür çözümler sadece sınırlı tipteki problemler için mümkün olduğundan her türlü probleme uygulanabilecek sayısal hesaplama tekniklerine dayanan daha genel çözümler ortaya çıkarılmıştır. Moment yöntemi bu sayısal çözüm yöntemlerinden biridir. Elektromanyetik yaydım ve saçılım problemlerinin çözümü için varolan yöntemler içinde sayısal çözüm tekniğine en uygun yöntemin integral denklemi yöntemi olduğu görülmektedir. Moment yöntemi bu integral denkleminin çözümünde kullanılan sayısal analiz yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada genel moment yönteminin özel bir hali olan parçalı sinusoidal Galericin yöntemi ile silindirik dipol antenlerin ve dipol antenlerden oluşan değişik yapıdaki dizilerin analizi yapılmıştır. Bu incelemede tek basma bir dipol anten ve dipol antenlerden meydana gelmiş diziler için akım dağılımı, giriş empedansı, ışıma örüntüsü veya kazanç gibi karakteristiklerin bulunması amaçlanmıştır. Yapılan her analiz için ayrı bir program yazılmış ve bu programlar birleştirilip bir paket program haline getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Galericin yöntemi, Moment yöntemi, Dipol antenler, Dipol anten dizileri, Akım dağılımı, Giriş empedansı, Anten kazancı VT T.CYÜKSDCÖCRETİ1IKUBUUJ DOKÜMANTASYON «OZİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer Aided Design and Analysis of Dipole Antennas and Arrays by means of the Method of Moment Analytical solution to boundary value of problem that associated with the electromagnetic radiation and scattering phenomena may not give the correct result precisely at all times. Since such analytical solutions are feasible to the only limited class of the problems, the more general solutions based upon numerical computation techniques that can be applied to all types of the problems are generated. The moment method is one of the numerical solution techniques. Of the many approaches available for the formulation of the electromagnetic radiation and scattering problems, the integral equation method appears to be the one most conveniently adaptable to computer solution. The moment method is one of numerical analysis methods used in the solutions of the integral equation. In this study, cylindrical dipole antennas and array of dipole antennas in varied configuration is analyzed by means of the piecewise sinusoidal Galerkin's method in specialization of the genaral method of moments. In this research, it is aimed to find the characteristics as current distribution, input impedance, radiation pattern or gain. A computer program for every analysis is performed seperately and by combining this programs, the package software is created. Key Words : Galerkin's method, Method of moment, Dipole antennas, Array of dipole antennas. Current distribution, Input impedance, Antenna gain VII