Egzos kirliliğinin bazı çiçekli bitkilerin morfolojik ve anatomik yapısında meydana getirdiği değişimlerin araştırılması
The Effect of exhaust pollution on the morphology and anatomy of some flowering plants
  1. Tez No: 106449
  2. Yazar: YAKUP YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN BEYAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada egzos kirliliğinin bazı çiçekli bitkilerin morfolojik ve anatomik yapıları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Egzos İrirlenmesinin fazla olduğu Karadeniz sahil yolu kenarındaki bir populasyon (Yeniay) ile egzos kirlenmesinin olmadığı iç kesimlerdeki bir populasyondaki (Baştımar Köyü) bazı bitkiler morfolojik ve anatomik yönden incelenerek bunların mukayeseleri yapılmıştır. Araştırma bitkilerin sadece bir vejetasyon dönemlerini kapsamaktadır. İnceleme sonunda egzos kirlenmesinden dolayı bitkilerin yapraklarında kahverengi lekeler ve yaprakların soluk yeşil renkte oldukları görülmüştür. Anatomik incelemelerde ise stoma indekslerinde bazı farklılıkların meydana geldiği gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Egzos kirliliği, Ranunculus contaninopolitanus, Vida sativa, Trifolium pratense, Fragaria vesca, Morfoloji, Anatomi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Exhaust Pollution on the Morphology and Anatomy of Some Flowering Plants In this study, the effect of exhaust pollution on morphologycal and anatomical structure of flowering plants was investigated. The plants in a population distributed along the Trabzon - Rize state Road under intensive exhaust pollution were compared with the plants in population distributed in the Village of Baştımar under normal condition in terms of morphology and anatomy. This investigation was carried out on the plants collected in a vegetation period. At the end of this study, pale green leaves whit brown plots and distinck differenses in stoma indekx was abserved on plants under the exhaust pollution. Keys Words : Exhaust pollution, Ranunculus costantinopolitonus, Vicia sativa Trifolium pratense, Fragaria vesca, Morphology, Anatomy, VI