Vo uzayı ve matris dönüşümleri
Vo space and matrix transformations
  1. Tez No: 106529
  2. Yazar: HAKAN ÇATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL BUTAKIN, YRD. DOÇ. DR. HÜSAMETTİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Üç bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde, çalışmaya esas olan temel tanımlar verilerek Banach limitleri, hemen hemen yakınsak dizilerin uzayı tanıtıldı. Ayrıca matris dönüşümleri hakkında genel bilgiler ve temel teoremler verildi. İkinci bölümde, Banach limitlerinin genelleştirmesi olan invaryant limitler ve er - yakınsak dizilerin Va uzayı tanıtıldı. Ayrıca Va uzayının bazı özellikleri belirtildi. Üçüncü ve son bölümde ise bir dizi veya seri uzayından Va uzayına olan matrisleri karakterize eden teoremlerden bazıları detaylı bir şekilde verildi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In the first chapter of this study that has been prepared as three chapters, basic definitions which are fundamental to the study, Banach limits and almost convergent sequence space were introduced. General knowledge and basic theorems about matrix transformations were also given. In the second chapter, invariant limits, generalization of Banach limits and Va space of a -convergent sequences were introduced. Furthermore, some properties of Va space were stated. In the third chapter, some theorems which characterizes matrices from a sequence or a series space to Va space were given in a detailed manner. C YÜKSEKÖ?RETİM KW^B