Belediyelerde örgüt geliştirme: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
  1. Tez No: 106661
  2. Yazar: RECEP BOZLAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Belediyelerde örgüt geliştirme yaklaşımını konu edinen bu çalışma, temelde Türk belediyesinde örgüt kültürünün niteliğini belirlemeye yönelik teorik ve ampirik bir araştırmadır. Diğer bir ifade ile, Türk belediyesinin, yerinden yönetim literatüründe geçerli olan iki temel örgüt kültürünün (Klasik Yerel Yönetim Kültürü; Modern Yerel Yönetim Kültürü) belli başlı özelliklerini ne ölçüde yansıttığım belirlemeye yöneliktir. Bu konuda teorik ve uygulamalı bilgi düzeyinin sınırlı olması, konu ile ilgili genel kural ve ilkelerin henüz belirginleşmemesi dolayısıyla, araştırma tümevarımsal (betimleyici) modelde kurgulanmıştır. Araştırma İstanbul Büyükşehir Belediyesi özelinde gerçekleştirilmiştir. Belediye yönetim kademelerini kapsayan çalışma, belediye ve/veya birim içinde yapılan uygulamalar ve sergilenen davranış biçimleri ile paylaşılan inanç ve değerlerin belirlenmesine yöneliktir. Araştırmada ulaşılan ana sonuçlar şu şekilde sıralanabilir. i. Belediye örgüt kültürü, uygulamalar ve davranış biçimleri açısından klasik kültür ile modern kültür arası özellikler taşımaktadır. Ancak, sahip olunan kültür modern kültüre nispeten daha yakındır. ii. Paylaşılan inanç ve değerler açısından genel olarak modern kültür özellikleri taşımaktadır. iii. Uygulama ve davranış biçimleri ile paylaşılan inanç ve değerler kimi durumlarda birbirleri ile örtüşürken, kimi durumlarda da farklılıklar göstermektedir. iv. Uygulama ve davranış biçimleri yönünden yönetim grupları arasında kimi durumlarda kültürel benzerlikler, kimi durumlarda kültürel farklılaşmalar vardır. v. Paylaşılan inanç ve değerler açısından yönetim grupları arasında genel olarak kültürel uyum vardır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research entitled Organization Development in Municipalities is a theoritical and emprical work. The study presented in this work reports the results of a scientific investigation on cultural characteristics of Turkish municipality. It is aimed in this work to determine whether Turkish municipality have modern cultural characteristics or classical characteristics. Due to the lack of both theoritical and practical rigorous scientific works in this field, an explanatory and inductive research model is adopted. The empirical side of the research was studied on Istanbul Metropolitan Municipality. It comprises the managerial groups. The research tried to find some selected practices and behavioral patterns, shared values and beliefs in the municipal organization. Main conclusions of the research are as follows. i. The organizational culture of the municipality is between classical and modern cultures in regard to practices and behavioral patterns. But it is closer to the modern culture. ii. The organizational culture of the municipality is close to modern culture in regard to shared values and beliefs. iii. The practices and behavioral patterns are different from shared values and beliefs in some cases. iv. There are both cultural differentiation and cultural conformity between managerial groups depending on the cases in regard to practices and behavioral patterns. v. There is a cultural conformity between managerial groups in regard to shared values and beliefs. m