Medeni Usul Hukukunda davanın ihbarının sonuçları
Legal provisions related to thus being informed of the law-suit
- Tez No: 106991
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİM TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tez, Medeni Üşul Hukukunda derdest bir davada davayla ilgili olan üçüncü kişilerin davadan haberdar edilmesini düzenleyen davanın ihbarının sonuçlarını konu edinmektedir. Tez, giriş ve sonuç dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dava teorisi ve davanın ihbarı kavramı incelenmiştir. Birinci bölümde davanın ihbarının usul hukuku bakımından sonuçları olan, feri müdahale ve davanın ihbarmdaki temsil ilişkisi öncelenmiştir* İkinci bölümde davanın ihbarının maddi hukuk bakımından sonucu olan davanın ihbarının etkisi ve kapsamı başlığı altında ihbarı edilen davada verilen hükmün ihbarı yapan tarafın açacağı rücu davasına etkisi, davanın ihbarının üçüncü kişinin ihbar eden tarafa karşı açacağı tazminat davasına etkisi ve davanın ihbar edilmemesinin sonuçları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, tahkim yargılamasında davanın ihbarının usul hukuku ve maddi hukuk bakımından sonuçları incelenmiştir. Tez çalışması, davanın ihbarına bağlanan sonuçların genel olarak değerlendirildiği sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study covers in procedural law the case whereby the third party to a law-suit in process have to be informed to uphold the case as being related to the case. The thesis is composed of three main parts as well as an introduction and conclusion to it. In the introduction we have studied the theory of a law-suit as a case and being informed thereof. In the first part following we have studied the legal provisions related to thus being informed of the law-suit such as either taking up the case as a consequent participant to it or representing the initial party. In the second part after having followed this procedure there comes the part of decision on the part on the Court to decede respectively the rights and obligations falling on all parties especially for the party who has lost the case who in turn shall sue the third party to the initial case or the third party who shall sue the original party to the initial case for compensation and especially in the cases where this party has been neglected to be informed of the whole process. In the third and last part we have studied the same proces in arbitrage rather than in courts. We have finally concluded our study by a general assesment of evaluating the above-mentioned points of discussion.