Bireysel psikolojik danışmanın yaşlılarda kendini kabule etkisi
  1. Tez No: 2013
  2. Yazar: AYŞE ŞULE İSLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmada; bireysel psikolojik danışmanın yaşlıların kendini kabul düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, bireysel psikolojik danışmanın yaşlıların kendilerini kabul düzeylerine etkisi cinsiyet, yaş, medeni durum, eşitim düzeyi çocuk sayısı ve huzurevinde kalış süresi değişkenleri bakımından da incelenmiştir. Araştırmanın denekleri Ankara Yaşlılar Huzurevinde kalan yaşlılardan oluşmuştur. 18' i deney 18' i kont rol grubunda olmak üzere, araştırmaya 36 gönüllü denek katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan kendini kabul düzeyi, Kılıççı (1981) tarafından geliştirilmiş olan ve araştırmacının yaşlılara uyarladığı Kendini Kabul Envanteri Y formu ile ölçülmüştür. Araştırma deseni, öntest sontest ölçümlerine yer veren deney ve kontrol grupları desenidir. Deneyin başlangıcında deneklerin kendini kabul düzeyleri Kendini Kabul Envanteri Y Formu ile ölçülmüştür. Sonra deney grubundaki yaşlılara haftada bir kez bir buçuk saatlik otu-184 rumlar şeklinde on hafta süreyle bireysel psikolojik danışma uygulanmıştır. Yapılandırılmış yaşamı gözden geçirme terapi modelinin uygulandığı psikolojik danışmalar, sunulmuştur. İlerde benzer araştırma yapacak olanlara ve özellikle yaşlılarla psikolojik danışmalar yapacaklara yararlı olabilecek bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The second group was âR no- treatment control group. After the experiment both groups received postest at the same time. A Series of- 1 tests and one-way analysis of va riance were conducted on the self-acceptence mean diffe rence scores Analysis of changes from pretest to postest revealed a significant differences for self acceptence in the experimental group. The treatment had the same positive effect on the subject characteristics such as; sex, age, education, marital status, and the number of the years the elderly spent in the old peopl's home. A subjcet characteristic that led to a better treatment affect is reflected in the group which the elderly and three to four children. In support of the present study It should be noted that the elderly in the old people's home could benefit a lot from individual Psychological Counseling. Research topics for future studies are also discussed.