Ottoman craft guilds and silk-weaving industry in Istanbul
Osmanlı esnafı ve İstanbul ipek dokuma endüstrisi
- Tez No: 107060
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ESENBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
vıı KISA ÖZET Osmanlı Esnafı ve İstanbul İpek Dokuma Endüstrisi Nalan Turna Bu tez, Osmanlı esnafını ve İstanbul'daki ipek dokuma endüstrisini incelemektedir. Bu çalışma için, hem birincil hem de ikincil kaynaklar kullandım ve İstanbul'da bulunan Başbakanlık Arşivi'nde araştırma yaptım. Bu araştırmada yer alan birincil kaynaklar daha çok, Cevdet, İrâdeler, Dâhiliye, Hatt-ı Hümâyûn, Meclis-i Vükelâ Mazbataları ve Yıldız Tasniflerine dayanmaktadır. Bu tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Osmanlı loncalarının tarihsel gelişiminin yam sıra, kökeni üzerinde dönen tartışmaları sunmaktadır, ikinci bölüm ise, esnaf törenlerinde var olan sembol ve ritüellerin önemini, törenlerin esnaf arasında sağlamış olduğu dayanışmayı ve esnâfin Osmanlı şenliklerindeki rolünü incelemektedir. Üçüncü bölüm, lonca organizasyonu ve merkez hükümetin lonca iç işlerine karışmasını konularım araştırmaktadır. Dördüncü, beşinci ve altmcı bölümler, Osmanlı loncalarının yaşamış olduğu değişimlerin hem iç hem de dış nedenlere bağh olması meselesini incelemektedir. Dördüncü bölüm, loncaları geniş bir çerçevede incelemekle beraber, Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa ekonomisine entegre olması, el zanatlanmn“çökmesi”meselesi, merkez hükümetin ekonomik değişimlere karşı tavrı ve ilk endüstrileşme çabalan üzerinde yoğunlaşmaktadır. Beşinci bölüm ise, iç faktörlerin, Osmanlı loncalarının yaşadığı değişimlere olan etkisini anlatmaktadır. Altmcı bölüm, örnek bir çalışma olarak İstanbul'daki ipekçi esnâfi üzerinde yoğunlaşmakta ve merkez hükümetin, İstanbul'un gereksimlerini karşılamak ve ipekten gelecek gelirini sağlama almak adına ipek dağıtımım kontrol altmda tutma çabalarım incelemektedir. Buvm bölüm sonuç olarak, İstanbul'daki ipekçi esnafını ve diğer fonksiyonların yanı sıra, merkez hükümetin esnafı korumasının kendi meşruiyyetini sağlamlaştırmasıyla olan ilişkisini göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ottoman Craft Guilds and Silk- Weaving Industry in Istanbul by Nalan Turna This thesis examines the Ottoman craft guilds and silk-weaving industry in Istanbul. For this study, I have used both primary and secondary sources and conducted research in the Prime Ministry Archives in Istanbul. In the archives, I mainly used the Cevdet, İrâdeler, Dâhiliye, Hatt-ı Hümâyûn, Meclis-i Vükelâ Mazbataları and Yıldız classifications. This thesis consists of six chapters. Chapter 1 provides an historical background and investigates the debates regarding the origin of Ottoman craft-guilds. Chapter 2 examines the significance of the eswa/“ ceremonies as a source of solidarity and the participation of the esnaf in public processions. Chapter 3 explores the organization of the guilds and the central government regarding the internal affairs of the guilds. Chapter 4, 5, and 6 examines how Ottoman craft guilds changed particularly during the eighteenth and nineteenth century. Chapter 4 focuses on the guilds in a broader context and discusses the incorporation of the Ottoman Empire into the European world economy, as well as the ”decline" debates concerning the handicraft industries, central government's response to economic changes, and the early attempts for industrialization. Chapter 5 demonstrates the impact of the internal factors as to the changes in Ottoman guilds. Chapter 6 focuses on the silk guilds in Istanbul as a case study and examines the central government's attempts to control the distribution of silk in order to secure its revenue from the guilds and maintain the provisioning of Istanbul. The last chapter, in conclusion, pictures silk industry inVI Istanbul, central government and its attempt to protect to protect the esnaf, which all served to legitimize the power besides the other functions.