Effects of religiosity, personality traits and social responsibility attitudes on nonspontaneous helping behaviour in a natural disaster
Bir doğal felakette dinadarlığın, kişilik faktörlerinin ve sosyal sorumluluk davranışlarının spontan olmayan yardım etme davranışı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 107059
  2. Yazar: EVREN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DİANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bir Doğal Felakette, Dindarlığın, Kişilik Faktörlerinin ve Sosyal Sorumluluk Davranışlarının Spontan Olmayan Yardım Etme Davranışı Üzerindeki Etkileri Evren Kurt 17 Ağustos 1999'da İzmit, Adapazarı ve Yalova'da, 12 Kasım 1999'da Düzce'de meydana gelen depremlerden sonra, hem bu bölgelerden hem de bu bölgeler dışındaki yerlerden deprem bölgelerine spontan ve spontan olmayan yardımlarda bulunuldu. Bu çalışma kişilik özelliklerinin, yani dindarlığın, kişilk faktörlerinin ve sosyal sorumluluk davranışlarının, spontan olmayan yardım etme davranışı üzerindeki etkileri incelemeyi hedeflemiştir. Örneklem toplam 204 kişi olmak üzere Boğaziçi (127) ve Marmara Üniversitesi (77) öğrencilerinden oluşmaktadır. İslami Dindarlık ölçeği, NEO- FFI Kişilik Envanteri, Sosyal Sorumluluk Ölçeği ve Yardım Etme Davranışı Ölçüm Formu araştırmada kullanılan ölçeklerdir. Yapılan analizler sonucunda, cinsiyetin spontan olmayan yardım etme davranışı üzerinde bir etkisi bulunmamıştır, ancak erkeklerin kadınlara göre istatistiki oranda anlamlı bir farkla kurtarma aktiviteleri ile ilgili olarak daha çok yardımda bulundukları görülmüştür. Dindarlığın ve sosyal sorumluluk davranışlarının yardım etme davranışı üzerinde bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Yeniliklere açık olma (Openness to Experience) ve Dışa dönük olma (Extraversion) kişilik faktörlerinin depremzedeler için yapılan spontan olmayan yardım miktarları üzerinde bir etkisi olduğu görülmüştür. Ancak, VINörotisizm (Neuroticism), Uzlaşılabilirlik / Uyumluluk (Agreeableness) ve özdisiplin (Conscientiousness) kişilik faktörlerinin spontan olmayan yardım miktarları üzerinde bir etkisi yoktur. Araştırma kapsamındaki her bir kişilik özelliğinin spontan olmayan yardım etme davranışı üzerindeki etkileri, yardım etme literatürü çerçevesinde tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Religiosity, Personality Traits and Social Responsibility Attitudes on Nonspontaneous Helping Behaviour in a Natural Disaster by Evren Kurt After the earthquake hit İzmit, Adapazarı, and Yalova on August 17, 1999 and then another hit Düzce on November 12, 1999 in Turkey, there was a great outpouring of spontaneous and nonspontaneous help both by survivors in the earthquake regions and by people outside those regions. This study aims to investigate the effect of intrapersonal factors on the nonspontaneous helping behaviours, specifically, the degree of religiosity, personality traits and the degree of social responsibility. The sample consisted of 204 university students from Boğaziçi University (127) and Marmara University (77). The measures used were the Islamic Religiosity Scale, the NEO-FFI Personality Inventory, the Social Responsibility Scale and the Helping Behaviour Measurement Form. There was no effect of sex on the amount of nonspontaneous help given to earthquake victims, although men gave significantly more help related to rescue activities than women did. Neither religiosity nor social responsibility scores predicted helping behaviour. Of the Big Five personality traits, Openness to experience and Extraversion had significant effects on total time spent helping the earthquake victims, but there was no effect of Neuroticism, Agreeableness or Conscientiousness. The effect of each dispositional factor on the amount of IVnonspontaneous helping behaviour was discussed in light of the helping behaviour literature and suggestions for future research were made.